• Посилання скопійовано

Взаємозалік заборгованостей при переході між системами оподаткування

У IV кв. 2016 р. підприємство-«єдинник» IV групи продало товар фізособі (на 12 тис. грн). У підприємства є заборгованість перед фізособою (12 тис. грн) щодо повернення поворотної фіндопомоги. Коли здійснити взаємозалік грошових заборгованостей, якщо з І кв. 2017 р. підприємство перейшло на загальну систему, а з ІІ кв. - планує стати "єдинником" ІІІ групи?

ЗапитанняПеребуваючи у IV кварталі 2016 р. на IV групі платника єдиного податку, підприємство продало товар фізособі на суму 12 тис. грн. При цьому у підприємства є заборгованість у сумі 12 тис. грн перед цією фізособою щодо повернення їй поворотної фіндопомоги. Коли краще здійснити взаємозалік грошових заборгованостей, якщо з І кварталу 2017 р. підприємство перейшло на загальну систему оподаткування, а з ІІ кварталу планує вернутися на єдиний податок, однак на ІІІ групу?

Відповідь:

Згідно з ч. 1 ст. 601 ЦКУ "зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги". Як випливає зі змісту наведеної ч. 1 ст. 601 ЦКУ, зарахуванням можна припинити лише зобов’язання, в яких вимоги є:

а) зустрічними;

б) однорідними;

в) такими, строк виконання яких настав, або ж якщо цей строк не встановлений або визначений моментом пред’яв­лення вимоги.

Детальніше про юридичні особливості, складання актів взаємозаліку та бухоблік операції із взаємозаліку див. тут>>

А тепер щодо особливостей із боку самого оподаткування. Так, згідно з п. 291.6 ПКУ платники ЄП 1-3 груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

ДФС у підкатегорії 108.01.01 ресурсу «ЗІР» на запитання: «Чи мають право ЮО - платники ЄП третьої групи здійснювати бартерні операції (взаємозалік заборгованостей)?», - відповідає, що юрособи - платники ЄП 3 групи не мають права здійснювати бартерні операції, в тому числі погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом, ніж грошовим.

Зауважимо, що заборона здійснювати негрошові розрахунки поширюється ВИКЛЮЧНО на платників ЄП 1-3 групи. Таких обмежень для 4 групи немає. Тож здійснити взаємозалік без будь-яких наслідків можна було ще під час перебування на 4 групі платника ЄП.

Якщо ж взаємозалік буде проведено під час перебування на 3 групі платника ЄП, то згідно з пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ такий "єдинник" має покинути спрощену систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків. Крім цього доведеться сплатити подвійний розмір ставки ЄП (тобто 6% або 10%, в залежності від того чи підприємство зареєструється платником ПДВ*) від суми проведеного взаємозаліку (пп. 2 п. 293.5 ПКУ).

* Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі (п. 293.3 ПКУ):

1) 3 відсотки доходу - у разі сплати ПДВ згідно з цим Кодексом;

2) 5 відсотків доходу - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Тепер декілька слів про поворотну фіндопомогу. Згідно з пп. 3 п. 292.11 ПКУ суми фінансової допомоги, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, не включаються до складу доходу, визначеного цією статтею. Тоді як ст. 292 ПКУ регулює порядок визначення доходів та їх склад для платників ЄП 1-3 групи.

Тож й це обмеження не поширюється на платника ЄП 4 групи, який отримував фіндопомогу від фізособи згідно з умовами запитання. 

З огляду на все вищесказане, радимо провести взаємозалік заборгованостей у І кварталі 2017 року, коли підприємство перебуває на загальній системі оподаткування.  Закриття заборгованостей ніяк не вплине на фінрезультат до оподаткування, а отже, й на об’єкт оподаткування з податку на прибуток, адже на дату акту про взаємозалік просто будуть закриті заборгованості (Дт 685 Кт 361) на суму 12 тис грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»