• Посилання скопійовано

Після переходу на загальну систему оподаткування знову визнавати дохід у сумі поворотної фіндопомоги не потрібно

Підприємство — платник ЄП отримало поворотну фіндопомогу від засновника-фізособи і через 12 місяців після отримання включило до оподатковуваного доходу (але ще не повернуло цю допомогу). Якщо підприємство переходить на загальну систему оподаткування, які можуть бути податкові наслідки від такої фіндопомоги?

Пригадаймо, що відповідно до пп. 3 п. 292.11 ПКУ поворотна фіндопомога потрапить до доходу платника ЄП, якщо він її не поверне протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Але як діяти у випадку, коли фіндопомогу отримано на єдиному податку, а повертатимуть її на загальній системі, ПКУ не пише. Сторнування (зменшення) раніше визнаного доходу у сумі такої фіндопомоги кодекс не передбачає. Він згадує лише про долю тієї частини поворотної фіндопомоги, яка залишається не поверненою на кінець звітного податкового періоду у її отримувача — платника податку на прибуток.


Відповідно до абз. 4 пп. 135.5.5 ПКУ, на суми поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника/учасника (у т. ч. нерезидента) такого платника податку, у разі повернення такої допомоги не пізніше 365 календарних днів з дня її отримання, норми п. 135.5 ПКУ не поширюються.

Оскільки 12 календарних місяців з дати отримання поворотної фіндопомоги минули ще під час перебування юрособи платником ЄП, то ця норма ПКУ тут не застосовується — навіть якщо фіндопомогу отримано від засновника/учасника.

А якщо 365 днів з дати видачі поворотної фіндопомоги минуло, вже коли юрособа перейшла на загальну систему оподаткування, — що тоді? Оскільки фіндопомогу надав засновник-фізособа, то сума поворотної фіндопомоги, яку не повернуто на кінець звітного періоду, включається до доходу платника податків (див. пп. 135.5.5 ПКУ). У разі якщо в майбутніх звітних податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, такий платник податку збільшує суму витрат на суму такої поворотної фіндопомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, у якому відбулося таке повернення.

Єдине «але»: у першому абзаці пп. 135.5.5 ПКУ йдеться про «суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді». Але ж під час отримання цієї допомоги юрособа ще не була платником податку на прибуток! То, може, цей підпункт взагалі її не стосується? Сміливий платник податків може дійти і такого висновку, але навряд чи фахівці Міндоходів із ним погодяться. Обережні платники податку вважатимуть, що ця норма поширюється і на них, і на умову отримання фіндопомоги у звітному періоді не зважатимуть.

У декларації з податку на прибуток дохід на суму неповернутої поворотної фіндопомоги показують у рядку 03.12 «Суми поворотної фінансової допомоги, отриманої у звітному (податковому) періоді» додатка IД. Надалі показник згаданого рядка знайде своє місце в рядку 03 декларації з податку на прибуток.

А от якщо платник податку на прибуток повертає таку фіндопомогу (або її частину), він має право збільшити свої витрати на суму повернутої фіндопомоги в періоді такого повернення. Звісно, це правило діє за умови, якщо він спочатку визнав в одному із попередніх податкових періодів податковий дохід у сумі такої фіндопомоги.

Такі витрати показують у рядку 06.4.34 «Сума фактично повернутої поворотної фінансової допомоги» додатка IВ до декларації з податку на прибуток. Суми з цього рядка потраплять до рядка 06.4 декларації з податку на прибуток.

Що ж до питання, чи слід після переходу на загальну систему оподаткування знову визнавати дохід у сумі поворотної фіндопомоги, якщо юрособа вже визнала її доходом у період, коли була платником ЄП, зазначимо таке. На нашу думку, визнавати дохід вдруге не треба. Але оскільки у ПКУ немає норми, яка б дозволяла не визнавати такий дохід за наведених вище обставин, юрособі варто звернутися до органу Міндоходів за місцем обліку за індивідуальною податковою консультацією з цього приводу у порядку, встановленому ст. 52 ПКУ. Якщо податківці погодяться з таким поглядом і нададуть індивідуальну податкову консультацію у письмовому або в електронному вигляді, можна буде скористатися нею. Наведене вище — це фіскальний підхід до питання. Але деякі фахівці вважають, що у такій ситуації приписи п. 135.5 ПКУ взагалі не діятимуть, а отже, непотрібно визнавати дохід та звертатися до податківців за роз'ясненням з цього питання. Тож вибір за вами, шановні бухгалтери.

Але при цьому слід пам'ятати: якщо не визнавати податковий дохід у сумі неповерненої поворотної фіндопомоги згідно з пп. 135.5.5 ПКУ, то й визнання податкових витрат при поверненні коштів позичальникові не буде.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»