• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування доходу у вигляді роялті

Підприємство надає у платне користування торгову марку на підставі ліцензійного договору про надання невиключної ліцензії на її використання. Чи будуть ці платежі вважатися роялті та як обліковувати такий договір?

Бухоблік

У бухгалтерському обліку дата нарахування доходів у вигляді роялті відповідає даті, яка встановлена згідно з умовами ліцензійного договору. Наприклад, якщо умовами договору визначено щомісячний платіж, то дохід нараховується щомісяця записом Дт 373 Кт 719. Отримання платежу – Дт 311 Кт 373.

 

 Податковий облік

Згідно з положеннями  пп. 14.1.225 ПКУроялті - це будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь- які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу- хау).

Якщо об'єкт права інтелектуальної власності (зокрема,  торговельна марка) передається у використання без переходу права власності на нього, то платіж за таке з метою оподаткування  вважатиметься роялті. Про це зазначає ДФСУ  у  індивідуальній податковій консультації від 24.10.2017 р. №2351/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

 

Податок на прибуток

Коригування фінрезультату з метою оподаткування  у випадку отримання доходів у вигляді роялті нормами ПКУ не передбачено. Отже, сума нарахованого доходу у вигляді роялті визнається у бухгалтерському обліку і потрапляє до обєкту оподаткування податком на прибуток (фінансового результату до оподаткування) відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ.

Податок на додану вартість.

У  «ЗІР» (підкатегорія 101.23), питання: «Чи підлягають відображенню в податковій декларації з ПДВ отримані платником податку роялті?» зазначається, що відповідно до пп. 196.1.6 ПКУ не є об’єктом оподаткування операції, зокрема з виплат дивідендів, роялті у грошовій формі або у вигляді цінних паперів, які здійснюються емітентом.

Згідно з пп. 6 п. 3 розд. V Порядку №21, у рядку 5 податкової декларації з ПДВ вказуються обсяги операцій, зокрема з постачання товарів/послуг, які відповідно до ст. 196 ПКУ включені до переліку операцій, що не є об’єктом оподаткування.

Враховуючи те, що отримання роялті у грошовій формі не є об’єктом оподаткування ПДВ,  вказані операції підлягають відображенню у рядку 5 декларації та додатку 6 до декларації.

Більш докладно про відображення операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, у декларації з ПДВ та додатку 6 до неї, ми писали в цьому матеріалі.

На операції, які не є обєктом оподаткування, податкова накладна не складається. Але у платника ПДВ, який отримує такі платежі, може виникнути необхідність визнати податкове зобовязання з ПДВ (і скласти зведену податкову накладну) внаслідок пропорційного віднесення сум податку до податкового кредиту за ст. 199 ПКУ.

Так, згідно з п. 199.1 ПКУ, якщо платник ПДВ здійснює одночасно оподатковувані та неоподатковувані операції, та у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, воно зобов’язане  нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) ПДВ під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях. На таке нарахування складається зведена податкова накладна не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, і реєструється в ЄРПН.

Тобто, така операція (нарахування ПЗ з ПДВ) може виникнути, а може й ні, якщо у платника ПДВ немає придбаних товарів/послуг та необоротних активів, які використовуються у неоподаткованих операціях лише частково.

Якщо все ж таки таке нарахування доведеться зробити, то у бухгалтерському обліку це відображається проведенням Дт 949 Кт 641/ ПДВ (відповідно до п. 12 Інструкції №141).

Про такий розподіл вхідного ПДВ з прикладами ми давали консультацію тут.

Розглянемо, як відображатиметься такий розподіл податкового кредиту у декларації з ПДВ, на прикладі.

Приклад. Підприємство  вперше почало отримувати доходи від надання у користування торгової марки з грудня 2017 р. Обсяг оподатковуваних операцій за грудень – 120000 грн,  в тому числі ПДВ – 20000 грн. Обсяг оподатковуваних операцій без ПДВ – 100000 грн. Доходи у вигляді роялті за надання ліцензії на використання торгової марки  – 3600 грн. Для здійснення оподатковуваних  операцій і для операцій з надання ліцензій було придбано товари, роботи та послуги на загальну суму 63000 грн, в тому числі ПДВ – 10500 грн.

Відповідно до п. 199.3 ПКУ розраховується частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій за грудень 2017 р.:

Частка = 100000*100%/ (100000 + 3600) = 96,5%.

 

Ця частка розраховується у додатку 7 до декларації з ПДВ (див. таблицю).

№ з/п

Платник

Податковий період, за який здійснюється розрахунок

Обсяги постачання (без податку на додану вартість)

Частка*  використання товарів/ послуг, необоротних активів в:

Загальний обсяг постачання (сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3, 5 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків), грн**

оподатковувані операції
(сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків), грн**

оподатковуваних операціях              (колонка 5 х 100 % / колонка 4)

неоподатковуваних операціях (100 - (колонка 5 х 100 % / колонка 4))

1

2

3

4

5

6

7

 

……..

 

 

 

 

 

2

Який здійснює розрахунок відповідно до пункту 199.3 статті 199 розділу V Кодексу

перший звітний податковий період, у якому задекларовані такі операції

103600

100000

96,5

3,5

До кінця грудня 2017 р., до 31.12.2017 р. включно, слід скласти та зареєструвати зведену податкову накладну на частку вхідного ПДВ, що дорівнює 3,5 % від загальної суми, тобто на 3,5 % * 10500 грн = 367,50 грн. 

Особливості складання таких податкових накладних (ПН)  визначено у п. 11 Порядку № 1307

У разі складання зведеної ПН в графі "Зведена податкова накладна" робиться помітка "X".

У верхній лівій частині зазначається тип причини відповідно до п. 8 Порядку № 1307 - 13 - складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.

У графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування, у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000".

У графі 2 розділу Б ПН «Номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця)» зазначаються дати складання та порядкові номери вхідних ПН, складених на платника ПДВ при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів. 

У разі складання зведених ПН, особливості заповнення яких викладені у п. 11 Порядку №1307, у графі 4 вказується "грн". Графа 5 не заповнюється, тому що такої одиниці, як «гривня», немає в КСПОВО.

У графі 10 зведених ПН, особливості заповнення яких викладені у п. 11 Порядку №1307, вказується вартість (частина вартості) товару/послуги, необоротного активу, на яку нараховується ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ, в даному випадку згідно з основною ставкою ПДВ – 20%.

Також у ПН, особливості заповнення яких викладені у п. 11 Порядку № 1307, графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 11 не заповнюються.

У звітності з ПДВ таке нарахування податкових зобов'язань згідно з п. 198.5 ПКУ відображається в таблиці 1 додатку Д5, в окремому рядку з назвою «6000000000000 (рядки 4.1 та 4.2 декларації)» та відповідно, переноситься до рядку 4.1 Декларації з ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»