• Посилання скопійовано

Умови обов'язкового застосування податкових різниць

Підприємство( платник податку на прибуток) в 2016 році звітувало за річною формою декларації без застосування різниць. В поточному році дохід перевищив 20 мільйонів гривень. Чи обов’язково потрібно застосовувати податкові різниці та з якого часу? Які різниці відносяться до різниць визначених іншими розділами ПКУ?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ і, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Тобто податкові різниці застосовуються тільки для визначення об’єкту оподаткування податку на прибуток, та не впливають на бухгалтерську звітність підприємства.

Податкові різниці можуть не застосовуватись платникам, дохід яких (за вирахуванням непрямих податків) в звітному (поточному) періоді не перевищив 20 млн грн. Тож, враховуючи, що в даній ситуації такий дохід перевищив граничний розмір, то платнику податку необхідно у під час подання податкової декларації за звітний періоді застосовувати податкові різниці. У тому випадку, якщо за минулий звітний рік, дохід такого платника становив менше 20 млн грн, то відповідно до  п. 137.5 ПКУ такому платнику встановлюється річний податковий період на поточний рік. То ж податкові різниці будуть враховуватись при подані податкової декларації за 2017 рік.

При цьому слід зважати на 

Податкові різниці встановлюються наступними положеннями ПКУ: 

  1. ст. 138 при нарахуванні амортизації необоротних активів;
  2. ст. 139 при формуванні резервів (забезпечень);
  3. ст. 140 при здійсненні фінансових операції;
  4. ст.141 щодо особливостей оподаткування окремих видів діяльності та операцій до яких відносяться:
  • обчислення податку на прибуток страховика;
  • операції з продажу або відчуження цінних паперів;
  • обчислення оподаткування нерезидентів;
  • при здійсненні букмекерської діяльності;
  • діяльності інститутів спільного користування та суб’єктів недержавного пенсійного забезпечення;
  • при здійсненні діяльності з випуску та проведення лотерей;

5. підрозділ 4 розділу ХХ Інші перехідні положення.

Повний перелік всіх коригувань, які можуть виникати при обчислення об’єкту оподаткування податком на прибуток можна знайти у додатку РІ до декларації з податку на прибуток. 

У 2016 році пп. 134.1.1 ПКУ мав іншу редакцію – коригування фінрезультату до оподаткування для тих платників податку на прибуток, чия річна сума доходу перевищує 20 млн грн, передбачалося лише на різниці, передбачені розділом ІІІ ПКУ. Це давало податківцям привід роз’яснювати: різниці, передбачені розділом ІІІ ПКУ застосовуються лише тими платниками податку на прибуток, в кого річна сума доходу перевищує 20 млн грн, або тими, хто прийняв самостійне рішення про їх застосування. Різниці ж, встановлені іншими розділами ПКУ, є обов’язковими для застосування усіма платниками податку на прибуток (за наявності зазначених в них операцій у їх діяльності).

Зараз це непорозуміння усунуте. Адже пп. 134.1.1 ПКУ з 01.01.2017 р. встановлює однакові правила для застосування різниць, незалежно від того, яким розділом ПКУ вони встановлені. Оскільки ваш розмір доходу за 2017 рік буде вищим за 20 млн грн, то у цьому році вам доведеться коригувати фінрезультат на усі різниці, встановлені ПКУ, незалежно від того, яким розділом вони встановлені (за наявності зазначених в них операцій у вашій діяльності). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»