• Посилання скопійовано

Дивіденди фізособам: оформлення, облік, оподаткування

ТОВ закінчило рік з прибутком. У якому розмірі можна нарахувати дивіденди? Які зробити проведення для нарахування та виплати дивідендів засновникам ТОВ? Якими податками та у якому розмірі обкладати дивіденди у 2017 р. за 2016 р.? У яких звітах відобразити дивіденди?

Запитання: ТОВ (платник податків на загальних підставах) закінчило рік з прибутком. У якому розмірі можна нарахувати дивіденди (якими документами оформити)? Які зробити проведення для нарахування та виплати дивідендів засновникам ТОВ (фізособам та ФОП)? Якими податками та у якому розмірі обкладати дивіденди у 2017 р. за 2016 р.? У яких звітах відобразити дивіденди?

Відповідь: 

Загальні моменти

Статтею 116 ЦКУ та ст. 10 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 р. № 1576-XII передбачено, що учасники госптовариства мають право у порядку, встановленому установчим документом такого товариства та законом, брати участь у розподілі прибутку і одержувати його частину (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів.

При цьому установчі документи повинні містити, зокрема, положення про порядок розподілу прибутків та збитків (ст. 4 Закону про госптовариства, ст. 57 ГКУ).

Таким чином,  відповідно до вимог чинного законодавства установчі документи господарського товариства мають містити відомості щодо порядку розподілу прибутку. На це звертають увагу й фахівці Мін’юсту у своєму листі від 10.06.2011 р. № 379-0-2-11-8.1.

У цьому ж листі Мін’юст надалі роз’яснює, що вимога щодо періодичності виплати дивідендів (частки прибутку) відсутня, оскільки рішення з цього питання віднесено до компетенції вищого органу управління ТОВ.

Так, зокрема, відповідно до статті 58 Закону про госптовариства вищим органом ТОВ є загальні збори учасників. До компетенції зборів ТОВ належить, зокрема, затвердження порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (ст. 59 Закону про госптовариства).

Для звичайних господарських товариств не передбачено чітких строків для виплати дивідендів. Тобто вони можуть бути встановлені як установчими документами, так і рішенням вищого органу управління.

Таким чином, рішення про виплату дивідендів, суму прибутку, спрямовану на виплату дивідендів, відповідний період розподілу прибутку на дивіденди, розмір дивідендів в залежності від частки кожного із учаснків в статутному капіталі та порядок і строки їх виплати приймається вищим органом управління ТОВ, тобто загальними зборами учасників ТОВ, у відповідному Протоколі.

Детальніше про організаційні моменти та бухоблік нарахування та виплату дивідендів фізособам читайте тут

 

Оподаткування

Зверніть увагу на те, що дивіденди не вважаються підприємницьким доходом. А отже, незалежно від системи оподаткування, на якій знаходяться ФОП, яким виплачуються дивіденди, оподатковується такий дохід за загальними правилами оподаткування звичайних фізосіб. 

 

Податок на прибуток

Авансові внески з податку на прибуток в 2017 р. як і в минулому році, при виплаті дивідендів фізичним особам не сплачуються (п. 57.1-1.3 ПКУ).

 

ПДФО та ВС

Відповідно до пп. 170.5.2 ПКУ будь-який резидент, який нараховує дивіденди фізособам є податковим агентом. Пасивні доходи у вигляді дивідендів включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи, як наслідок, оподатковуються ПДФО та військовим збором.

Згідно з пп. 170.5.1, 170.5.4 ПКУ ПДФО утримується з суми дивідендів при їх нарахуванні. Оскільки нарахування дивідендів відбуватиметься у 2017 році, то відповідно мають застосовуватися ставки ПДФО для дивідендів у 2017 році.

З 01.01.2017 р. (як і у 2016 р.) ставка ПДФО залежить від статусу емітента корпоративних прав.

Згідно п. 167.5 ПКУ дивіденди оподатковуватимуть за двома ставками:

• 5% для виплати платниками податку на прибуток;

• 18% для виплати неплатниками податку на прибуток. Для неплатників податку на прибуток, згодом набере чинності інша ставка – 9% (після набрання чинності нового закону про Фінансову поліцію). Про це ми зазначали тут;

• 18% - для виплати дивідендів, нарахованих за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус.

Крім цього, об’єктом оподаткування ВС є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ), зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються дивіденди, крім випадків, зазначених у пп. 165.1.18 ПКУ. При цьому ставка збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (пп. 1.3 цього пункту).

Що ж стосується виплати дивідендів фізособам – учасникам ТОВ, які одночасно є ФОП, то ТОВ тут також виконуватиме роль податкового агента у вигляді утримання податків та відображення дивідендів у формі №1ДФ. Адже у цьому випадку дивіденди виплачуються саме фізособі, а не ФОП, та й отримання дивідендів не є підприємницькою діяльністю.

Тож, для ТОВ на загальній системі оподаткування, яке виплачує у 2017 році дивіденди фізособам, ставка ПДФО до такого доходу становить 5%, і ставка ВС, який теж утримується із такого доходу, становить 1,5%.

Зверніть увагу!

Якщо прийнято рішення про виплату дивідендів у негрошовій формі, сума ПДФО обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ПКУ. Для визначення бази для утримання ПДФО з дивідендів, які виплачуються у негрошовій формі, потрібно визначити звичайну ціну продукції (додатково див. пп. 14.1.71 ПКУ) і застосувати коефіцієнт (1,2195 – для 2017 року).

Якщо ТОВ прийме рішення не виплачувати сума дивідендів, а спрямувати її на збільшення статутного капіталу, то відповідно до пп. 165.1.18 ПКУ ПДФО з такої суми нарахованих дивідендів не утримується. Проте обов'язок утримати військовий збір у розмірі 1,5% залишається, відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Про це читайте детальніше тут.

ПДФО і військовий збір перераховуються до бюджету в загальному порядку та в строки, встановлені ст.168 ПКУ.

Про відображення дивідендів у формі №1ДФ ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202446
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202484
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433