• Посилання скопійовано

Повернення безпроцентної поворотної позики зменшує/збільшує фінрезультат

Чи впливає безпроцентна поворотна позика, отримана підприємством від іншого підприємства, на розмір доходу позичальника при обчисленні податку на прибуток у 2016 році?

Правила податкового обліку за операціями із безпроцентною грошовою позикою (за ПКУ вона відповідає поворотній фінансовій допомозі) основані на бухобліку. З 01.01.2015 року об'єкт оподаткування з податку на прибуток це прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається за підставі фінансового результатом, встановленого у фінзвітності. Такий фінансовий результат у відповідних випадках має коригуватися на податкові різниці (але лише тими платниками податку, які визначені пп. 134.1.1 ПКУ). Серед податкових різниць немає відповідної податкової різниці для коригування фінрезультату щодо операції з отримання поворотних позик після 01.01.2015 р. 

Однак, якщо така позика була отримана до 01.01.2015 р. і не повернена до 31.12.2014 р., та сума такої позики була включена до складу доходів, то діють норми п. 18 підр. 4 р. ХХ ПКУ

«За операціями, по яких витрати для цілей оподаткування податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначалися за датою перерахування коштів на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку, і станом на 1 січня у платника податку була наявна кредиторська заборгованість за такими операціями, при розрахунку об’єкта оподаткування сума коштів, що була перерахована на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку після 1 січня 2015 року, зменшує фінансовий результат до оподаткування».

Тобто, повернення такої позики зменшує фінрезультат до оподаткування (якщо він має позитивне значення, або збільшує його відємне значення) в звітному періоді такого повернення

В бухгалтерському обліку сума безвідсоткової поворотної позики відноситься до короткострокового або довгострокового кредиторського зобов’язання в залежності від строку, на який отримано позику. Це встановлено п. 7 та п. 11 П(С)БО 11 «Зобов’язання».

Отримання безвідсоткової поворотної позики в бухгалтерському обліку позикодавця відображається за проведенням: Д-т 301,311 К-т 685 (505*). Такі суми не відображається у складі доходів при їх отримані та у витратах при їх поверненні.

Єдиний випадок, коли сума поворотної позики (фіндопомоги) може відобразитись у доходах, якщо на дату балансу суму поворотної позики не підлягає погашенню (п. 5 П(С)БО 11). Тоді сума позики буде включатися до складу доходу звітного періоду за проведенням: Д-т 685 (505) К-т 717.

Відповідно цей випадок впливає на визначення фінрезультату у фінзвітності.

________________

* Якщо термін повернення більше року, на субрахунку 505  відображаються суми довгострокової заборгованості щодо зобов'язання із залучення позикових коштів (крім кредитів банків).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433