• Посилання скопійовано

Оподаткування податком на прибуток при переході на ЄП (2%)

Підприємство в І кварталі 2022 р. було на загальній системі, потім перейшло на ЄП (2%). Планується повернутися на загальну систему з вересня 2022 р. Обсяг доходу за рік буде меншим або більшим за 40 млн грн. Чи застосовувати коригування за пп. 140.5.4 та 140.5.5-1 ПКУ?

Визначення граничної межі 40 млн грн

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує 40 млн грн, об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу.

Відповідно, якщо перевищує 40 млн грн потрібно застосовувати коригування на податкові різниці.

Причому в цьому пункті немає застереження, що граничний розмір береться тільки за період перебування на загальній системі оподаткування, у разі перебування протягом року як на загальній системі, так і на ЄП.

З цього випливає, що для розрахунку граничної межі потрібно брати всі отримані протягом календарного року доходи, як ті, що отримувалися на загальній системі, так і ті, що отримувалися на ЄП (2%).

Так само консультує і податкова, наприклад, при відповіді на питання 68, на своєму сайті тут.

Так само консультує податкова і в ЗІР (підкатегорія 102.11), відповідаючи на питання: «Які особливості оподаткування податком на прибуток підприємств платників податку, які тимчасово перейшли на сплату ЄП третьої групи відповідно до п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ?».

 

Чи застосовувати коригування за пп. 140.5.4 та 140.5.5-1 ПКУ

Якщо гранична межа 40 млн. грн. перевищена, то застосовувати податкові різниці (включаючи різниці за пп. 140.5.4 та 140.5.5-1 ПКУ) обов’язково. Якщо ні – застосовувати податкові різниці можна хіба що за бажанням підприємства.

Чи застосовувати цю різницю до операцій, здійснених в період перебування на ЄП (2%)?

Відповідно до п. 9.12 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платник, який протягом календарного року перейшов на сплату ЄП (2%), у разі відновлення ним у цьому ж році сплати податку на прибуток підприємств складає та подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств наростаючим підсумком з початку такого календарного року. При цьому результати діяльності за періоди перебування на сплаті ЄП (2%) не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, зазначеного у пп. 134.1.1 ПКУ, з урахуванням положень підрозділу 4 цього розділу для платників податку на прибуток, які перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну.

Таким чином, показники доходів і витрат за період перебування на ЄП (2%) не враховуються у фінрезультаті до оподаткування за наслідками року для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Зрозуміло, що і податкові різниці не застосовуються до показників доходів і витрат за період перебування на ЄП (2%).

 

Як складати декларацію з податку на прибуток в розглянутій ситуації

Вище ми вже зазначили, що згідно з п. 9.12 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платник подає декларацію наростаючим порядком з початку року. Але показники доходів і витрат за період перебування на ЄП (2%) не враховуються у фінрезультаті до оподаткування за наслідками року для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Але чи повинен платник подавати декларацію вже за 9-ть місяців 2022 року, чи вже за рік – 2022?

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 102.11 ЗІР: «Як після припинення (скасування) воєнного стану в Україні складає та подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств платник, який протягом календарного року перейшов на сплату ЄП за ставкою 2 відсотки?».

Податкова відповідає, що якщо платник використовує у 2022 році річний звітний період, він подає першу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств після відновлення сплати цього податку за підсумками звітного періоду – 2022 рік. В іншому випадку – у разі перебування платника у 2022 році на квартальному звітному періоді і повернення такого платника на загальну систему оподаткування наприклад з третього кварталу, такий платник подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств після відновлення сплати цього податку за підсумками 9 місяців 2022 року та за 2022 рік.

Тобто, якщо підприємство в розглядуваній ситуації використовує річний звітний період, воно має подати річну декларацію за 2022 рік, навіть не дивлячись на те, що подавало декларацію за перший квартал внаслідок переходу на ЄП (2%).

Подібним чином консультує і податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 102.20.01 ЗІР: «Який порядок подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств, якщо платник податку (який застосовує річний або квартальний звітний період), протягом одного кварталу перейшов на сплату ЄП третьої групи зі ставкою 2 відс. та повернувся на загальну систему оподаткування?».

Щоправда, незрозуміло, за який період складати фінансову звітність, яка подається разом із декларацією.

На перший погляд, якщо підприємство звітує за рік, логічно подати фінзвітність за рік, але без врахування періоду перебування на ЄП (2%).

Але дещо інша консультація податкової в ЗІР (підкатегорія 102.20.02): «Як подається фінансова звітність платниками податку на прибуток у разі переходу в середині року зі спрощеної на загальну систему оподаткування?».

Податкова пише, що подається річна фінзвітність та фінзвітність за період перебування на ЄП.

Щодо ситуації, яку ми розглядаємо, це значить наступне. Якщо підприємство подає річну декларацію, воно подає фінзвітність за 2022 рік та фінзвітність за період з 01.04.22 р. по 31.08.22 р.

Але, на жаль, думка податкової з цього питання (з огляду на специфіку ЄП, 2%) нам невідома.

Оскільки в ПКУ це питання не врегульовано, може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Також можна скористатися нормою п. 46.4 ПКУ і додати доповнення до декларації, у якому навести показники роботи на загальній системі та під час перебування на спрощеній системі зі сплатою ЄП за ставкою 2%, з метою пояснення розбіжностей між даними фінансової звітності та декларації з податку на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433