• Посилання скопійовано

Збитки від патентованої діяльності не включаються до складу податкових витрат

Як впливають збитки 2012 року (у тому числі й ті, що перейшли з 2011 року) від патентованої діяльності на визначення суми податку на прибуток у 2013 році?

Насамперед слід врахувати, що, згідно з п. 152.2 ПКУ, платник податку на прибуток, який здійснює діяльність, що підлягає патентуванню-1, зобов'язаний вести податковий облік такої діяльності окремо, причому у розрізі кожного окремого виду такої патентованої діяльності. З цією метою ведеться окремий облік як доходів, отриманих від такої діяльності, так і витрат, понесених у зв'язку з її здійсненням. Також, згідно з п. 152.1 ПКУ, податок на прибуток, отриманий від діяльності, що підлягає патентуванню, зменшується на суму вартості придбаних патентів на право здійснення такої діяльності.
 
Списання (використання) збитку від патентованої діяльності відбувається за спеціальними правилами.

 
Згідно з п. 150.1 ПКУ, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку на прибуток стало від'ємне значення, воно підлягає включенню до витрат починаючи з першого календарного кварталу наступного податкового року. Такі витрати використовуються протягом податкового звітного року наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення. Проте збитки від патентованої діяльності, так само як і доходи та витрати від такої діяльності, обліковуються окремо від показників непатентованої діяльності. Такі збитки відшкодовуються за рахунок доходів, отриманих у майбутніх податкових періодах від патентованої діяльності.
 
Але пунктом 3 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ встановлено особливі правила використання збитків, розрахованих платником податку за наслідками 2011 року. Ця норма дозволяє платникам податку на прибуток з доходом за 2011 р. 1 млн грн і більше відносити до складу податкових витрат тільки частину зазначених збитків, а саме по 25% від їх суми протягом 2012 — 2015 рр. (надалі ці суми використовуються наростаючим підсумком до повного погашення).
 
Чи поширюється ця норма на збитки від патентованої діяльності? З погляду автора, — ні, оскільки збитки від патентованої діяльності не включаються до складу податкових витрат: вони погашаються за рахунок доходів, що отримуються в майбутніх податкових періодах від такої діяльності. У ЄБПЗ міститься позитивна відповідь на це питання, яка не враховує норм розділу ХХ. У декларації з податку на прибуток такі збитки передбачається відображати так: «від'ємне значення об'єкта оподаткування, отримане за результатами ведення діяльності, яка підлягає патентуванню, за підсумками попереднього звітного року враховується у складі інших витрат, понесених у зв'язку з отриманням такого виду доходів, та відображається залежно від виду діяльності, яка підлягає патентуванню, у рядках А3.1, Б3.1, В3.1 та Г3.1 додатка ТП».
 
З іншого боку, аналогічна ситуація мала місце у 2012 р. і зі збитками за операціями з цінними паперами і деривативами. Станом на минулий рік за такими операціями так само вели окремий від інших операцій податковий облік. А збитки за ними так само не включалися до складу податкових витрат, а відносилися на зменшення фінрезультатів за операціями з цінними паперами і деривативами майбутніх звітних податкових періодів. Але податківці наполягали на тому, що і такі збитки можна використовувати у 2012 р. тільки в межах, встановлених пунктом 3 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ (див. лист ДПСУ від 09.08.2012 р. №320/0/71-12/15-1217).
----------------1------------
 Види такої діяльності перераховано у пунктах 267.1 — 267.2 ПКУ.
------------------------------
 
Тому для уникнення проблем і для остаточного визначення порядку відображення у податковому обліку збитків від патентованої діяльності за 2011 р. рекомендуємо звернутися до ДПС за індивідуальною податковою консультацією. Адже, згідно зі ст. 53 ПКУ, така консультація, отримана у письмовому чи електронному вигляді, захистить платника податків під час перевірки, якщо, звісно, він діятиме відповідно до цієї консультації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202430
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202448
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485