Главная Все консультации Налогообложение Налог на прибыль

Обслуговуючий кооператив розпочинає будівництво житла: чи втрачає він статус неприбуткової організації?

Чи втрачає статус неприбуткової організації обслуговуючий кооператив, який починає будівництво житла?

Житлово-будівельним кооперативом вважається юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі об'єднання їх майнових пайових внесків для участі в будівництві або реконструкції житлового будинку (будинків) і наступної його (їх) експлуатації (Правила №76).

При цьому, відповідно до пп. 133.4.6 ПКУ, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства).

Відповідно до цього, податківці у консультації від 05.04.2019 р. №1454/6/99-99-15-02-02-15/ІПК роз'яснили, що кооператив має право перебувати в Реєстрі неприбуткових установ та організацій лише до початку будівництва або після закінчення будівництва (або придбання) і здачі такого об'єкта (багатоквартирного житлового будинку) в експлуатацію.

Тобто ЖБК не може мати статусу неприбуткової організації під час будівництва багатоквартирних житлових будинків. Натомість ЖБК може мати цей статус до початку або після закінчення такого будівництва.

Зазначимо, що така позиція податківців не нова: вона озвучувалась, зокрема, в ІПК від 25.10.2017 р. №2384/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. У цій ІПК податківці також зазначали, що житлово-будівельний кооператив має право на отримання статусу неприбутковості лише після закінчення будівництва і здачі об'єкта в експлуатацію у разі його подальшого обслуговування та управління таким житлово-будівельний кооперативом. Але це ще не все! На думку податківців, такий кооператив позбавляється права в статусі неприбуткової організації здійснювати будівництво інших об'єктів.

Водночас, податківці нагадали, що обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ).

Отже, використання отриманих доходів на утримання ЖБК і на експлуатацію побудованого житлового будинку не порушує умови неприбутковості. А ось будування з їх рахунок самого житлового будинку (для чого, власне, і створюється такий ЖБК!) або інших об'єктів — порушує. Тому на період будівництва ЖБК доведеться сплачувати податок на прибуток.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / Налог на прибыль
Теги:
Неприбыльные учреждения , Налог на прибыль

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме