Главная Все консультации Налогообложение Налог на прибыль

Завищено суму акту за попередній рік: як виправити помилку?

Виявлено, що у 2017 році акт виконаних робіт від постачальника відображено на більшу суму, ніж потрібно. Як виправити таку помилку в бухгалтерському та податковому обліку, а також декларації з податку на прибуток?

За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року,  якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого   прибутку (непокритого збитку) та повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.

Отже, на 1 січня звітного року (в даному випадку - це 2019 рік) підприємство складає бухгалтерську довідку із коригуванням показника на рахунку 44 та відповідного рахунку, показники якого призвели до необхідності коригування. Зважаючи на те, що через таку помилку було завищено суму заборгованості перед постачальником, то в бух обліку виникнуть такі записи:

  • Дт 631 Кт 44 – на суму завищення;
  • Дт 44 Кт 643 – на суму ПДВ у такому завищені.

При цьому, подання уточнюючої форми фінзвітності не передбачено, а наслідки виправлення станом на 1 січня відображаються в балансі за той звітний період, у якому помилку було знайдено та виправлено.

 

Декларація з податку на прибуток

Оскільки виправлення помилок призводить до змін у показниках декларації на прибуток, то, відповідно, виникає необхідність внесення виправлень і до податкової звітності. Наразі є два шляхи для цього за п. 50.1 ПКУ

  • виправити помилки шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації (тобто, декларації з поміткою «Уточнююча» щодо її форми);
  • виправити помилки у поточній декларації за той звітний період, коли вони були знайдені (шляхом складання додатку ВП до такої декларації. Як це зробити ми писали тут). 

При цьому, зважаючи на те, що фінзвітність є невід’ємною частиною декларації, то при поданні уточнюючої декларації податківці наполягають, що повинно бути подано виправлену фінансову звітність (позиція ДФС та редакції щодо цього питання тут).

У разі подання уточнюючої декларації з податку на прибуток в заголовній частині здійснюється позначка «уточнююча». У рядках 1 – 25 такої уточнюючої декларації зазначаються правильні показники, які підлягають декларуванню у періоді, що уточнюється. А у рядках 26-34 зазначається результат виправлення помилки та суми штрафу, якщо така помилка призвела до збільшення податкових зобов’язань.

 

Штраф

Розмір штрафу залежить від того, яким чином здійснюється внесення змін до податкової звітності:

  • у разі виправлення помилок шляхом уточнюючого розрахунку штраф складає 3% від суми недоплати. Зверніть увагу, що сума штрафу при цьому сплачується до подання такого уточнюючого розрахунку;
  • якщо виправлення помилки відбувається у декларації за звітний період шляхом заповнення додатку ВП, штраф складає 5% від суми недоплати із відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.
  • Якщо ж виправлення помилки не призведе до збільшення суми зобов’язань, то штраф не застосовується.

Порядок нарахування пені у разі недоплати суми зобов’язань ми розглядали тут>> 

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Горбовцов Станислав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / Налог на прибыль
Теги:
Отчетность , Налоговая отчетность , Налог на прибыль , Финансовая отчетность , Декларация

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме