• Посилання скопійовано

Перевезення зерна на паливі замовника: що з ПДВ?

Фізособа - підприємець, платник ПДВ, отримує послуги перевезення зерна від інших підприємців за договорами транспортно-експедиційних послуг, у яких прописано, що замовник надає перевізнику паливо (талони) за заявками перевізників. Чи вважається це торгівлею палива? Чи оподатковувати ПДВ таке надання палива?

Відповідно до ст. 908 ЦКУ перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення. Умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено ЦКУ, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Отже, у даному випадку умови забезпечення паливом транспортних засобів, що залучаються сторонами для перевезення вантажу (зерна), визначаються договором. За умовами запитання договором визначено, що ФОП-замовник перевезення забезпечує перевізника талонами на паливо.

Зверніть увагу: глава 64 ЦКУ "Перевезення" не передбачає можливість надання транспортної послуги з використанням матеріалу замовника, натомість це передбачено главою 61 ЦКУ "Підряд" (зокрема, ст. 839, ст. 840 ЦКУ), що регулює виконання договору підряду.  Проте у ч. 1 ст. 6 ЦКУ передбачено, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним його засадам. Отже, можна включити до договору перевезення  положення про порядок забезпечення перевізника паливом замовника.

У такому договорі слід установити норми витрат пального, порядок та строки повернення його залишку замовнику, обов’язок перевізника надати замовнику звіт про використання пального, його відповідальність за неналежне виконання передбачених договором обов’язків. Також замовник повинен доручити перевізнику отримати паливо. З цією метою він забезпечує перевізника талонами. Передача талонів оформляється актом приймання-передачі. Крім того, у договорі обов’язково слід зазначити, що право власності на паливо від замовника до перевізника не переходить.

Крім цього, звертаємо увагу, що ДФСУ вважає, що таке передання талонів  не є операціями з реалізації пального у розумінні абз. 2 пп. 14.1.212  ПКУ. Більш докладно про це тут>>

Отже, якщо умовами договору прописано, що право власності на талони до перевізника не переходить та їх вартість не включається перевізником до ціни на послуги перевезення, то й операція з продажу талонів не відбувається. Безоплатного передання талонів також не відбувається, оскільки вони використовуються для цілей госпдіяльності ФОП-замовника перевезення, який є при цьому власником цих талонів.

Отже, використання палива (талонів на паливо) замовника при наданні транспортної послуги законодавством не заборонено. Передання замовником перевізнику талонів  на паливо не спричиняє необхідність сплати акцизного податку. Умова про перехід права власності на паливо (талони на паливо) перевізнику — це головна умова, що визначає порядок оподаткування ПДВ такої операції. Якщо право власності на паливо перевізнику не переходить, укладається один договір, у якому встановлюється порядок отримання, використання та повернення невикористаного палива, що належить замовнику. Продажу талонів при цьому не відбувається та зобов'язання з ПДВ не виникають.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243371
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024232