• Посилання скопійовано

Продаж квартири за договором купівлі - продажу: як оподаткувати?

Підприємство (платник ПДВ та прибутку на загальних підставах) має на балансі квартиру, яку планує продати за договором купівлі-продажу. Яке виникає при цьому оподаткування?

Перш за все зазначимо, що згідно з ст. 657 ЦКУ договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

 

ПДВ

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом. Отже, операція з постачання квартири звільняється від оподаткування ПДВ.

 

Прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому важливим є те, як саме ця квартира обліковується на балансі підприємства: як товар чи як основний засіб.

Так, якщо квартира обліковується як товар, то відповідно її вартість потрапить до витрат підприємства, а доходом буде договірна вартість згідно з договором купівлі-продажу. Податкових різниць при продажу товару нормами ПКУ не передбачено.

У випадку, якщо квартира обліковується як основний засіб, витратами буде балансова вартість такої квартири (різниця між первинною вартістю і сумою нарахованого зносу). Якщо підприємство застосовує податкові різниці то відповідно до п. 138.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується на залишкову вартість необоротних активів, що підлягають продажу, що розрахована за правилами П(С)БО або МСФЗ. А пп. 138.2 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується на залишкову вартість необоротних активів, що підлягають продажу, що розрахована за правилами наведеними у п. 138.3 ПКУ.

 

Державне мито

Згідно з Декретом КМУ "Про державне мито", за вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами у розмірі 1% від суми договору, а приватні нотаріуси — плату, розмір якої визначається за домовленістю між приватним нотаріусом та фізичною або юридичною особою, але не менше від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії. 

 

Оподаткування у покупця

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону №400 підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, є платниками збору на обов’язкове пенсійне страхування. Ставка збору становить 1% від вартості зазначеної в договорі купівлі-продажу нерухомого майна. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202416
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202413
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242621
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024209