• Посилання скопійовано

Чи правомірно підприємство відносить зайво сплачені кошти з ПДВ до первісної вартості будівлі?

Будівельна організація сплатила аванс за майбутнє будівництво будинку. Суму ПДВ віднесено до кредиту з ПДВ за першою подією. За актами виконаних робіт сума є меншою від сплаченої суми.Чи правомірно підприємство відносить зайво сплачені кошти з ПДВ до первісної вартості будівлі? Які проведення слід зробити?

Датою віднесення сум ПДВ до складу ПК за умовами запитання була попередня оплата. Враховуючи п. 198.2 ПКУ платник ПДВ правомірно відобразив суми податку у складі ПК за наявності зареєстрованої податкової накладної в ЄРПН. Враховуючи норми п. 2.2 Інструкції №141 при  здійсненні попередньої оплати операція відображалась наступним чином:

  • Дт 631  Кт 311 — підтверджує БВ;
  • Дт 641/ПДВ Кт 644 — підтверджує зареєстрована ПН.

А далі, після отримання попередньо сплачених робіт із будівництва будинку, вартість яких попередньо сплачена, здійснюється проведення:

  • Дт 151 Кт 631 — підтверджує акт виконаних робіт.
  • Дт 644 Кт 631

Із умов запитання зрозуміло, що підприємство здійснює капінвестиції в необротний актив. 

Відповідно до Інструкції №291 за дебетом рахунку 15 "Капітальні інвестиції" відображається збільшення зазнаних витрат на придбання або створення матеріальних необоротних активів, за кредитом - їх зменшення (введення в дію, прийняття в експлуатацію) здійснюється проведення:

  • Дт 103 Кт 151 - акт приймання-передачі (введення в експлуатацію) основних засобів.

Основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю, яка складається зокрема з таких витрат як суми, що сплачують постачальникам і підрядникам за будівельно-монтажні роботи (без непрямих податків). Суми непрямих податків, в т.ч. ПДВ у зв'язку з придбанням (будівництвом) основних засобів можуть відноситись до первісної вартості тільки тоді, якщо вони не відшкодовуються підприємству (п. 8 П(С)БО 7).

Із наведених проведень робимо висновок, що у платника ПДВ обліковується кредитове сальдо за субрахунком 644. Це означає, що цю суму можна зарахувати до майбутнього постачання матеріальних активів або різницю зайво сплачених коштів повернути підприємству.

Але в будь якому випадку такі дії слід підтверджувати розрахунком коригування до податкової накладної відповідно до норм ст. 192 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    Сьогодні 10:1011
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202418
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202453
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202428
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427