Главная Все консультации Налогообложение НДС

Благодійна допомога у вигляді пального

Неприбуткова організація купує пальне або талони на пальне для передачі його у якості благодійної допомогию Чи є передача такого пального об’єктом оподаткування ПДВ? Чи має така неприбуткова організація реєструватись як платник акцизного податку при такій передачі?

ПДВ

Відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ не підлягають звільненню від оподаткування операції з надання благодійної допомоги у вигляді зазначених у розділі VI ПКУ підакцизних товарів, цінних паперів (крім наданих ендавментів, зазначених у розділі IV цього Кодексу), нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності. Отже, за умови, що благодійний фонд є платником ПДВ, операції з безкоштовного надання палива оподатковуються ПДВ за ставкою 20%

Згідно з п. 198.5 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в неоподатковуваних операціях або не в господарській діяльності такого платника податку.

Господарською діяльністю згідно з пп. 14.1.36 ПКУ є діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.

Отже, при безоплатній передачі палива (або не промаркованих талонів на його отримання) благодійник-платник ПДВ наражається на подвійне оподаткування: за пп. 198.5 ПКУ (через використання не у господарській діяльності) та пп. 188.1 ПКУ (як операції з постачання). В обох випадках базою оподаткування буде вартість придбання майна, яким надається благодійна допомога.

Якщо ж благодійна допомога надаватиметься промаркованими талонами, то благодійник – платник ПДВ має визнати податкове зобов’язання за пп. 198.5 ПКУ (через використання не у господарській діяльності). Хоча, якщо такі талони було придбано у неплатника ПДВ, цей обов’язок можна не виконувати. Докладніше про це читайте тут.

 

Акцизний податок

Згідно з пп. 212.3.4 ПКУ особи, які здійснюють реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального.

Під реалізацією підакцизних товарів (продукції) мається на увазі будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 14.1.212 ПКУ).

Отже, благодійний фонд, який надає допомогу паливом, повинен зареєструватись як платник акцизного податку. І зробити це слід до початку такої роздачі (варто – до придбання такого пального, щоб отримати на нього акцизну накладну). 

При цьому якщо обсяги реалізованого (витраченого) пального не перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку (підтверджені зареєстрованою акцизною накладною), то у благодійного фонду не виникатиме об’єкта оподаткування відповідно до пп. 213.1.12 ПКУ

Якщо ж благодійна допомога надаватиметься виключно талонами на паливо (самим паливом – ні), то реєструватися платником акцизного податку не треба (див. лист ДФС).

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
Акциз , НДС , Материальная помощь

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме