• Посилання скопійовано

Розрахунок за акції шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог

Підприємство продає акції, розрахунок за які здійснюється шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Чи підпадає ця операція під дію пп. 196.1.1 ПКУ, згідно з яким продаж акцій за кошти не є об’єктом оподаткування ПДВ?

Підпунктом 196.1.1 ПКУ визначено, що не є об'єктом оподаткування операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності, включаючи інвестиційні та іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, деривативи, а також корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; розрахунково-клірингової, реєстраторської та депозитарної діяльності на ринку цінних паперів, а також діяльності з управління активами (у тому числі пенсійними активами, фондами банківського управління), відповідно до закону та інших видів професійної діяльності на фондовому ринку, які підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Для припинення зобов'язань заліком необхідна наявність декількох умов.

По-перше, залік можливий за умови, що зобов'язання є зустрічним. Тобто, для заліку є необхідною і достатньою наявність двох зобов'язань. При цьому, особа, яка виступає кредитором за першим зобов'язанням, повинна бути боржником за іншим, і навпаки, боржник за першим зобов'язанням повинен бути кредитором за іншим з них.

По-друге, вимоги, що підлягають заліку, повинні бути однорідними, у даному випадку – грошовими.

По-третє, залік можливий тільки за умови, що термін виконання зобов'язання настав або строк виконання не встановлений, або визначений моментом пред'явлення вимоги.

У підкатегорії 101.04 "ЗІР" є відповідь на питання "Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція з продажу за кошти цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах (в тому числі, якщо ціна продажу вища за їх номінальну вартість)?". Податківці зазначають, що така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ. Ситуація, коли погашення акцій здійснюється шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, у "ЗІР" не висвітлена. 

Проте ВАСУ стає на сторону платників податків та вважає, що продаж цінних паперів шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог є продажем за кошти, адже вимоги сторін є грошовими вимогами.

Наприклад, ВАСУ у постанові від 07.10.2015 р. №К/800/23535/15 зазначає: "Посилання відповідача на те, що розрахунок за корпоративні права за допомогою векселя виключає застосування до зазначеної угоди положень пп. 196.1.1  ПКУ колегія суддів вважає помилковим, оскільки вексель є цінним папером, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя".

Відповідач у цій справі - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів. 

Також є ухвала ВАСУ від 03.12.2014 р.№К/800/13396/13 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю до ДПІ у Рівненської області. З урахуванням вимог пп. 196.1.1 ПКУ, колегія суддів ВАСУ вважає вірним висновок про те, що зміна способу розрахунку за договором шляхом проведення взаємозаліку однорідних грошових вимог не створює для платника додаткового обов'язку оподатковувати ПДВ ті операції, що не є об'єктом оподаткування відповідно до вимог законодавства. Наведене спростовує позицію податкового органу про необхідність донарахування позивачеві ПДВ спірним податковим повідомленням-рішенням.

Але є й ухвали судів з протилежними висновками, наприклад, Ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.03.2014 р. № 824/1705/13-а, у якій зазначається, що розрахунки за операціями з цінними паперами договірними сторонами проведено згідно зі ст. 601 ЦКУ — шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. У зв’язку з цим визнано правомірними висновки податківців, що при реалізації акцій нерезиденту в підприємства-позивача були відсутні підстави для застосування п. 196.1.1 ПКУ (операції, які не є об’єктом оподаткування). Оскільки продаж цінних паперів не за кошти і не шляхом обміну на інші цінні папери є об’єктом оподаткування ПДВ на загальних підставах.

Тому, враховуючи розбіжність у поглядах на це питання навіть у судах, рекомендуємо звернутися за індивідуальною консультацією до податківців відповідно до ст. 52 ПКУ. При цьому слід мати на увазі, що отримання консультації з фіскальною точкою зору є досить вирогідним.

Проте, у запиті на отримання консультації можна викласти аргументи, що наведені в ухвалах ВАСУ та послатися на ці ухвали. Також слід бути готовими до того, щоб відстоювати свою точку зору у суді, якщо вона не збігатиметься з позицією податківців.

Звісно, можна уникнути суперечки з контролерами, якщо змінити умови операції: здійснити обмін цінних паперів або розрахуватися коштами без застосування зарахування зустрічних однорідних вимог.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024817
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202425
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202426
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20248405
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202428