• Посилання скопійовано

Реєстрація платником ПДВ при звільнених операціях: чи обов'язково?

Чи обов'язково підприємству на загальній системі оподаткування реєструватися платником ПДВ у разі отримання комісії за свої послуги понад 1 млн грн?

Запитання:   Підприємство на загальній системі оподаткування - неплатник ПДВ (КВЕД 66.29 Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсионного забезпечення), надає асистуючі послуги за договором доручення страховим компаніям, які також не є платниками ПДВ (врегулювання страхових випадків, які сталися за кордоном), через іншу асистуючу компанію-нерезидента.

Передбачуваний дохід (комісійна винагорода) за послуги, не рахуючи відшкодувань за договором доручення, за 12 міс. планується приблизно 1 200 000 грн, з яких 80% оплачується нерезиденту за обслуговування застрахованих осіб.

Чи зобов'язано підприємство реєструватися платником ПДВ у разі отримання комісії за свої послуги за рік понад 1 млн грн?

 

Відповідь: Вимоги щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ встановлено п. 181.1 ПКУ.

Якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 к.м., сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ (крім особи, яка є платником ЄП першої - третьої групи).

При розрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з ПКУ, для визначення необхідності обов’язкової реєстрації платником ПДВ потрібно враховувати визначення терміну «постачання товарів/послуг» (пп. 14.1.185 та пп. 14.1.191 ПКУ) та приймати до уваги обсяги такого постачання протягом останніх 12 календарних місяців, а саме:

  • постачання послуг, це будь-яка операція, що не є постачанням товарів,
  • інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи;
  • надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності;
  • надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Зверніть увагу, до оподатковуваних операцій для цілей реєстрації платником ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ (ресурс "ЗІР", підкатегорія 101.01.01 питання: “Які операції з постачання товарів/послуг вважаються оподатковуваними операціями для цілей реєстрації платником ПДВ?”).

Робимо висновок, що до цього обсягу не належать операції, які не є об’єктом оподаткування згідно зі  ст. 196 ПКУ. Відповідно для підприємства важливо з’ясувати, які послуги ним надаються. Але спочатку нагадаємо, що повірений має право на плату за виконання свого обов'язку за договором доручення згідно з ст. 1002 ЦКУ, а також відповідно до ст. 1007 ЦКУ отримує від довірителя відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням доручення. 

Надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, згідно з пп. 196.1.3 ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ. Щоправда, якщо підприємство відповідає згідно Закону "Про страхування" визначеню “страхові брокери” та “перестрахові брокери”.

Страхова діяльність в Україні може провадитися за участю страхових посередників. Страховими посередниками можуть бути страхові або перестрахові брокери, страхові агенти. Якщо підприємство, є страховим агентом - представником страховика і діє в його інтересах за винагороду на підставі договору доручення із страховиком, то такі послуги належать до переліку послуг у пп. 196.1.3 ПКУ. А відповідно до обсягу оподатковуваних операцій не включаються і не можуть враховуватись у сумі 1 млн грн для обов’язкової реєстрації.

Отже, для визначення обов’язкової реєстрації посереднику слід брати до уваги суму асистуючих послуг, які є винагородою. Якщо такі послуги не відповідають виду послуг зазначеним у пп. 196.1.3 ПКУ, то при здійсненні таких операцій, які протягом останніх 12 к.м. перевищують суму 1 млн грн реєстрації платником ПДВ, на жаль, не уникнути.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    Сьогодні 14:2913
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    Сьогодні 12:2913
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242061
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202416
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024200