• Посилання скопійовано

Комунальні послуги, отримані платником ПДВ від неплатника ПДВ, при подальшому переданні оподатковуються ПДВ

Орендодавець – платник ПДВ здає в оренду частину власного приміщення ФОП під магазин. Це приміщення прибудоване до торговельного центру, власником якого є інша юрособа – неплатник ПДВ. Вартість використаних орендарем комунальних послуг власник передає орендодавцю. Чи може орендодавець передати рахунки орендарю без нарахування ПДВ?

Запитання: Орендодавець – платник ПДВ здає в оренду частину власного приміщення ФОП під магазин. Це приміщення прибудоване до торговельного центру, власником якого є інша юрособа – неплатник ПДВ. Всі комунікації надходять від торгового центру, який веде розрахунки з постачальниками вищезазначених комунальних послуг. 

Юрособа – неплатник ПДВ згідно з показниками внутрішніх лічильників передає вартість використаних орендарем комунальних послуг орендодавцю. 

Чи в такому випадку орендодавець (юрособа – платник ПДВ), отримавши рахунки за комунальні послуги приміщення площею 200 кв.м. від юрособи – неплатника ПДВ, може передати їх орендарю без нарахування ПДВ? 

 

Відповідь: Згідно з пп. «б» п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. Постачання послуг для цілей оподаткування  – це, зокрема, будь-яка операція, що не є постачанням товарів, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Під визначення постачання послуг підпадає компенсація вартості комунальних послуг, яку сплачує орендар – ФОП орендодавцю – платнику ПДВ. Тому на суму такої компенсації нараховуються податкові зобов’язання з ПДВ на загальних підставах. В даному випадку орендодавець – платник ПДВ також, своєю чергою, сплачує компенсацію за спожиті комунальні послуги власнику торговельного центру (ТЦ), який не є платником ПДВ і тому орендодавець не отримує податковий кредит з ПДВ. 

Згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг не може бути нижчою ніж ціна придбання таких послуг.

Отже, орендодавець – платник ПДВ повинен передати орендарю повну вартість комунальних послуг та додатково нарахувати на цю суму ПДВ (див. приклад). Таким чином орендар – ФОП компенсує орендодавцю не тільки вартість комунальних послуг, але й суму ПДВ,  і орендодавець не втрачає цю суму, незважаючи на те, що саме йому доводиться нараховувати зобов’язання з ПДВ.

Приклад. Вартість комунальних послуг, спожитих орендарем (ФОП), передається орендодавцю (платник ПДВ) від власника ТЦ  (неплатник ПДВ), та становить 1000 грн. Орендодавець передає цю вартість орендарю (ФОП) з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ – 1200 грн.

Бухгалтерські проведення у орендодавця показані в таблиці.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

Отримано вартість комунальних послуг від власника ТЦ без ПДВ та віднесено на собівартість послуг з оренди приміщення

903

631

1000

Передано вартість комунальних послуг орендарю (ФОП) з ПДВ та визнано дохід

361

703

1200

Податкові зобов’язання з ПДВ

703

641/ПДВ

200

Віднесено собівартість послуг на фінансовий результат

791

903

1000

Віднесено дохід на фінансовий результат

703

791

1000

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024929
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249095
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202434