• Посилання скопійовано

Одиниця вимірювання в податковій накладній має відповідати одиниці вимірювання в первинних документах

Платник ПДВ сплатив за реєстрацію домену на 1 рік. В акті про надані послуги зазначено одиницю вимірювання «рік», а в податковій накладній – «грн». Постачальник відмовляється вносити зміни до податкової накладної і дослухатися до роз’яснень ДФС, на які покупець посилається у своїх вимогах. Як покупцю зберегти право на податковий кредит з ПДВ у цій ситуації?

Одиниця вимірювання є обов’язковим реквізитом податкової накладної, а отже знаходиться під пильним наглядом податківців. Адже помилка в обов’язковому реквізиті, або неможливість ідентифікувати надану послугу може бути приводом для того, щоб зняти податковий кредит за такою податковою накладною у покупця.

Правила зазначення одиниці вимірювання та її коду в податковій накладній чітко визначені пп. 3 п. 16 Порядку її складання.

Графи 4 та 5 заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної:

  • у графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО.

У разі якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО, у графі 4 зазначається умовне позначення одиниці вимірювання таких товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах;

  • у графі 5 - код відповідної одиниці вимірювання/обліку, зазначений у КСПОВО.

У разі якщо в графі 4 зазначено умовне позначення одиниці вимірювання, яка відсутня в КСПОВО, графа 5 не заповнюється.

Із зазначеного можна зробити висновок: одиниця вимірювання, зазначена в податковій накладній, має збігатися із тією одиницею вимірювання, яка зазначається у первинних документах на господарську операцію, за якою постачальником товарів/послуг визнаються ПЗ з ПДВ.

Виключення лише одне: у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку (за умовними поставками, ПЗ з ПДВ за якими нараховуються відповідно до норм п. 198.5 ПКУ та п. 199.1 ПКУ і податкові накладні за якими залишаються у платника податку, який їх склав), у графі 4 вказується "грн". 

Тобто, в наведеному в запитанні випадку постачальник не просто не дотримується роз’яснень податківців, а не виконує вимоги складання податкових накладних, встановлені наказом Мінфіну. 

Якщо продавець відмовляється коригувати одиницю вимірювання у податковій накладній, покупець, відповідно до норм п. 201.10 ПКУ, до декларації з ПДВ може подати заяву із скаргою на такого продавця (додаток 8). Таку скаргу продавець може подати протягом 365 календарних днів від граничного терміну подання декларації за місяць у якому було складено податкову накладну, в якій міститься помилка. До заяви необхідно додати копії розрахункових документів або видаткових накладних, що підтверджують факт отримання або оплати таких товарів або послуг.

Така скарга призведе до документальної перевірки постачальника з відповідними для нього штрафними наслідками (спочатку 170 грн, відповідно до п. 120-1.3 ПКУ). Але найголовнішим наслідком такої перевірки буде припис для постачальника виправити помилку в податковій накладній, яка й спричинила документальну перевірку, протягом 10 календарних днів, наступних за днем його отримання. Інакше він сплатить штраф ще раз (і вже у відсотках від суми ПДВ в такій податковій накладній, розмір яких залежатиме від тривалості порушення виконання цього припису).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024231
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427