• Посилання скопійовано

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної у 2017 р.

Як трактувати вислів із п. 120-1.1 ПКУ «крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою». Це три окремі виключення чи одне загальне?

Насамперед зауважимо, що усі ПН, у тому числі накладні які складаються отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник ПДВ або за щоденним підсумком операцій (кінцевий споживач) підлягають реєстрації в ЄРПН. А п. 120-1 ПКУ встановлює санкції за порушення строків реєстрації ПН та РК до ПН. 

Але потрібно зауважити, що з 01.01.2017 р. назву п. 120-1 ПКУ змінено. Якщо раніше це була штрафонебезпечна стаття для ПН (а також РК до ПН), що видавались покупцям — платникам ПДВ (штрафи до складених ПН де покупцями були неплатники податку або за ПН, що складені за п. 198.5 ПКУ не застосовувались). То з 2017 року із назви ст. 120-1 Кодексу зникло уточнення щодо покупців платників ПДВ. І це нажаль дозволяє зробити висновок, що штрафи встановлені за порушення термінів реєстрації всіх ПН та РК до ПН, в тому числі складених неплатникам податку (за виключенням неоподатковуваних операцій за ПН, які не видаються покупцям). Виключення у п. 120-1.1 ПКУ, до якого штрафи не застосовуються, звучить так: “крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою”. Для уникнення санкцій повинно виконуватись дві умови.

Наприклад, ПН що виписана на розповсюдження книжок вітчизняного виробництва (звільнення за пп. 197.1.25 ПКУ) покупцю Іванову буде без ПДВ. При порушені строків реєстрації ця ПН є виключенням і санкцій не буде. 

Але зверніть увагу, що ПН що виписана на розповсюдження книжок вітчизняного виробництва (звільнення за пп. 197.1.25 ПКУ) покупцю — платнику ПДВ буде без ПДВ. І при порушені строків реєстрації ця ПН є також виключенням і санкцій не буде. Адже базою для нарахування санкцій є сума ПДВ зазначена у ПН або РК до ПН і в цьому випадку сума ПДВ відсутня.

Проте за ПН, що виписана на постачання канцтоварів покупцю Іванову, буде з ПДВ. Хоча така ПН покупцю не надається у випадку порушення строків реєстрації, за оновленим п. 120-1.1 ПКУ є підстави для санкцій. 

З іншої сторони, ряд експертів схиляється до думки, що до виключення відносяться незалежні один від одного випадки. Відкритим залишається питання щодо порушення реєстрації ПН за п. 198.5 ПКУ, адже зовсім не зрозуміле уточнення: “...складеної на постачання товарів/послуг для операцій...”.

Остаточно крапку у цьому питанні може поставити лише роз’яснення податкових органів. Проте наразі випадків, коли санкції за порушення строків реєстрації не застосовуються, поменшало. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243701
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024243