• Посилання скопійовано

Експорт продукції та окремо послуги її перевезення: акт та ПДВ

Підприємство експортує продукцію, замовляючи послуги перевезення у перевізника -резидента, який виставляє свої послуги з ПДВ 0%, як міжнародні перевезення. Покупець - нерезидент оплачує підприємству окремо продукцію і транспортно-експедиційні послуги. Як виставляти нерезиденту акт? Що з ПДВ на ці послуги?

ПДВ при наданні транспортно-експедиторських послуг

Місцем постачання транспортно-експедиторських послуг є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання (пп. «ж» п. 186.3 ПКУ).

В даній ситуації отримувач послуг – нерезидент. А тому місце постачання транспортно-експедиторських послуг знаходиться за межами митної території України.

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

Оскільки в розглядуваній ситуації місце постачання знаходиться за межами митної території України, такі послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

ПДВ при наданні послуг перевезення

Відповідно до абз. «а» пп. 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за ставкою ПДВ 0%.

При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Перелік таких міжнародних документів наведено в ст. 9 Закону №1955-IV. Наприклад, щодо автомобільних перевезень це міжнародна автомобільна накладна (CMR).

Тому якщо автомобільний перевізник здійснював міжнародне перевезення вантажу, що оформлено накладною CMR, зазначені послуги перевезення оподатковуються перевізником платником ПДВ за ставкою ПДВ 0%.

Причому оскільки замовником таких послуг у перевізника було підприємство експедитор, то перевізник оформляє ПН (0%) на експедитора. Акт послуг перевезення також складається між експедитором і перевізником.

 

Яким чином експедитору виставляти замовнику нерезиденту експедиторські послуги і послуги перевезення?

Дивимося відповіді на питання 8 і 10 в УПК № 610 (Узагальнююча податкова консультація щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затверджена наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 610).

З цих відповідей випливає, що отримавши від перевізника ПН (0%), експедитор відображає ПК (у декларації з ПДВ у рядку 10.4).

Потім перевиставляє послуги замовнику нерезиденту, також складаючи на нерезидента ПН (0%), показники якої відображаються в рядку 3 декларації з ПДВ.

На експедиторські послуги, надані нерезиденту, ПН не складається, тому що, як з’ясовано вище, такі послуги не є об’єктом оподаткування. Але обсяг таких послуг відображається в рядку 5 декларації з ПДВ та в додатку 5 до декларації.

Надані нерезиденту послуги оформляються традиційно для нашої країни актом приймання-передачі. В такому акті послуги перевезення і експедиторські послуги потрібно зазначати окремими рядками. Поряд з цим можна на ці послуги скласти два окремі акти. Правильним буде і перший, і другий варіант.

 

Чи потрібно експедитору в розглядуваній ситуації нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5, ст. 199 ПКУ?

Експедитор надає послуги нерезиденту, які не є об’єктом оподаткування. Якщо з метою надання цих послуг придбавалися товари, послуги з ПДВ, то потрібно нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. «а» п. 198.5 ПКУ.

А якщо придбані товари, послуги використовувалися в таких операціях частково (наприклад, різноманітні офісні витрати тощо), потрібно ще нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ.

 

Чи виникає подвійне оподаткування по даній операції?

Ні, не виникає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243231
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219