• Посилання скопійовано

Облік наданої благодійної допомоги

Підприємство платник податку на прибуток і ПДВ надало благодійну допомогу військовій частині, неприбутковій організації, продукцією власного виробництва. Яку ціну зазначати в накладній на передачу продукції? Як оформити ПН? Бухоблік наданої допомоги?

Ціна в накладній

Надання благодійної допомоги продукцією – це безоплатне надання продукції. Таким чином, ціна продукції – 0 грн. Вартість наданої продукції – також 0 грн.

А тому в накладній в колонці ціни і вартості записується – 0 грн.

 

Ціна в ПН

Як і у випадку з накладною, як ціна, так і вартість в ПН – 0 грн.

Детально про складання ПН у разі безоплатного надання товарів читаємо відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.16 ЗІР: «Як визначається база оподаткування та складається податкова накладна при безоплатному постачанні товарів/послуг?».

Податкова відповідає, що при безоплатному постачанні товарів/послуг складаються дві ПН.

 

Перша ПН на фактичну суму 0 грн

У ПН, складеній на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання у графі 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) та у графі 10 (обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ) зазначається «0», графа 11 (сума ПДВ) не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи у цій графі не проставляються.
Інші графи такої ПН заповнюються в загальному порядку.

 

Друга ПН на суму перевищення

У ПН (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку № 1307, (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. ст. 188 і 189 Податкового кодексу України), над фактичною ціною постачання). Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
З урахуванням п. 16 Порядку № 1307 у графі 2 розд. Б ПН, складеної на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання, зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання».
У графі 7 такої ПН зазначається ціна постачання одиниці товарів/послуг без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання/ звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість), а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (тобто обсяги придбання/виготовлення), у графі 11 – сума ПДВ.
Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 при цьому не заповнюються.

Варто сказати, що згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін. А звичайна ціна – ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

 

База оподаткування в другій ПН

У разі безоплатного постачання товарів договірна ціна складає 0 грн. Тому за буквального розуміння звичайна ціна буде 0 грн. Але ж така ціна має бути не нижче ринкових цін. Тому, на наш погляд, в розглядуваній ситуації звичайною буде ціна продажу продукції на сторону іншим покупцям. Таким чином, другу ПН потрібно виписувати на різницю між ринковою вартістю продукції і фактичною ціною постачання, яка складає 0 грн. Тобто, по суті друга ПН виписується на ринкову вартість продукції.

 

Бухоблік наданої допомоги

Вартість наданої допомоги, а також сума ПДВ за другою ПН списуються на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності»:

  • Дт 949 Кт 26 – списана безоплатно передана продукція;
  • Дт 949 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ за другою ПН.

 

Податок на прибуток

Списана на витрати (субрахунок 949) собівартість безоплатно наданої продукції і сума нарахованого ПДВ за другою ПН зменшують фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, то в розглядуваній ситуації застосовується різниця за пп. 140.5.9 ПКУ. Про особливості застосування цієї різниці ми писали, приміром, тут.

 ***

Читайте також: Безповоротна фіндопомога: податкові наслідки для надавача

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024231
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202434
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202463
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202432
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427