• Посилання скопійовано

Чи вказувати використані для виконання роботи матеріали окремо в ПН?

Підприємство виконує роботи з перезарядки вогнегасників. На виконані роботи складається акт, в якому окремо зазначаються виконані роботи і окремо використані матеріали. Як такі роботи і матеріали зазначати в ПН?

В описаній ситуації підприємство виконує підрядні роботи в рамках договору підряду.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 ЦКУ).

А відповідно до ч. 1 ст. 839 ЦКУ, підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.

Тобто, за договором підряду підрядник виконує роботи і не продає окремо матеріали, які використані в процесі виконання роботи.

Вартість таких матеріалів включається до собівартості виконаної роботи. Відтак, за актом виконаних робіт передається тільки робота, а не матеріали. Отже, зазначається кількість робіт, ціна і вартість робіт.

Але в акті можуть також зазначити і використані матеріали. Причому на вартість використаних матеріалів ціна і вартість роботи не зменшується. Тобто, формулювання акту може бути, наприклад, таке: «…в тому числі для виконання роботи використані такі матеріали…». І далі наводиться список матеріалів. Причому ціну, вартість матеріалів можна не наводити. 

Інший варіант – до акту окремим документом чи окремим розділом може йти кошторис, згідно з яким встановлюватиметься ціна і вартість роботи (див. ст. 844 ЦКУ). В такому разі в кошторисі потрібно буде перелічити не тільки використані матеріали, а й інші використані ресурси, включаючи зарплату працівників, використану електроенергію тощо. Поряд з цим, в кошторисі наводять норму прибутку і визначають підсумкову ціну виконаної роботи. Але такий кошторис буде виступати підставою для обґрунтування ціни виконаної роботи. У такому разі в акті зазначається тільки ціна і вартість роботи.

Якщо документи складені саме таким чином, то в ПН зазначають тільки виконану роботу, без зазначення використаних матеріалів.

І це повністю узгоджується з нормами пп. 44.1 ПКУ: для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Тобто, номенклатура послуг, товарів в ПН повинна відповідати номенклатурі в первинних документах.

Але на практиці акти виконаних робіт подеколи складають інакше – так, як написано у запитанні. Тобто, окремо визначають ціну роботи без врахування ціни матеріалів, і окремо наводять ціну і вартість матеріалів. З точки зору ЦКУ складання акту таким чином можна розцінювати, як окремий продаж замовнику матеріалів і подальше використання таких матеріалів, які вже є матеріалами замовника, для виконання роботи.

У всякому разі, ПН має складатися на підставі первинного документа (акта), згідно з нормами п. 44.1 ПКУ. Тому в ПН доведеться окремо зазначити номенклатуру матеріалів і окремо виконані роботи, які не враховують вартість матеріалів.

Отже, з наведеного випливає, що зазначати чи ні використані матеріали в ПН, залежить від порядку оформлення акту виконаних робіт.

До речі, схожий висновок наведено і в ІПК ДФСУ від 11.09.2017 р. №1893/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243771
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024246