Главная Все консультации Налогообложение НДС

Коли нараховувати ПЗ з ПДВ при наданні послуг?

Згідно з укладеним договором, підприємство надавало послуги, але акти не складалися. Оскільки клієнт не бажав оплачувати надані послуги, подали до суду. 16.02.2021 р. суд прийняв постанову про стягнення заборгованості, а також 3% річних, інфляційні, судовий збір і витрати на адвоката. 07.04.2021 р. надійшла частина стягнутої заборгованості. Яка дата ПЗ з ПДВ?

Відповідно до пп. 187.1 ПКУ, датою виникнення ПЗ з ПДВ є дата настання першої події – отримання оплати чи оформлення документа, що засвідчує постачання послуг. Якщо акти наданих послуг не складалися, то згідно з п. 10 П(С)БО 15 підприємство на дату балансу мало самостійно визнавати в бухгалтерському обліку дохід від наданих послуг.

Особливості розрахунку суми доходу наведені в п. 10 – п. 13 П(С)БО 15.

Спосіб, за яким визначатиметься дохід від наданих послуг, має визначатися обліковою політикою підприємства.

Розраховуючи дохід самостійно, розрахунки мали оформлятися бухгалтерською довідкою чи іншим подібним документом. Відтак, такий документ можна вважати документом з постачання послуг. Отже, на дату складання такого документа варто би нараховувати і ПЗ з ПДВ. Якщо підприємство своєчасно цього не зробило, потрібно робити виправлення – як в бухгалтерському обліку, так і в податковому обліку ПДВ, подаючи уточнюючі декларації з ПДВ за періоди, в яких потрібно було складати документи на визнання доходу від наданих послуг. А також складати ПН датами таких минулих періодів.

З іншої сторони, довідка – внутрішній бухгалтерський документ для нарахування доходу, а не для передачі результату послуги замовнику. Відтак, можна стверджувати, що на підставі такої довідки послуги не постачаються. Отже, немає підстав для нарахування ПЗ з ПДВ.

А ось рішення суду підтверджує, що послуги надані і що замовник винен виконавцеві кошти за такі послуги.

А тому можна вважати, що рішення суду підтверджує факт надання послуг. Таким чином, рішення суду буде документом, який підтверджує надання послуг. Отже, на дату такого рішення (16.02.2021 р.) потрібно нарахувати ПЗ з ПДВ і скласти ПН на надані послуги.

Наприклад, якщо сума послуг за рішенням суду 450 000 грн, в т.ч. ПДВ 75 000 грн, то на таку суму складається і ПН.

На суму 3% річних і інфляційних ПЗ з ПДВ не нараховується, про що прямо сказано в пп. 188.1 ПКУ

На суму відшкодування судового збору ПДВ не нараховується. Саме так консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.04, ЗІР: «Чи є об’єктом оподаткування ПДВ сума судового збору, який за рішенням суду платнику податку компенсує друга сторона?».

Тому що, на думку податкової, відшкодування судового збору не підпадає під визначення операції постачання послуг, наведене у пп. 14.1.185 ПКУ.

За такою самою логікою, на наш погляд, не потрібно оподатковувати ПДВ і суму відшкодування витрат на професійну правничу допомогу (адвоката тощо). 

 

Висновок

Вище ми навели можливий варіант з визначенням дати нарахування ПЗ з ПДВ та необхідності оподатковувати окремі види відшкодування витрат.

Але прямої однозначної відповіді на окремі з цих питань ПКУ не містить. Це такі питання:

  • яка дата нарахування ПЗ з ПДВ на суму відшкодування вартості наданих послуг;
  • чи необхідно нараховувати ПДВ на відшкодування вартості послуг професійної правничої допомоги.

Отже, з цих питань може бути інша думка, ніж та, яку ми навели. Тому для уникнення непорозумінь з податковою може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Александр Золотухин
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
НДС , Услуги

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме