• Посилання скопійовано

Як скласти ПН на передоплату від нерезидента за товар?

ТОВ - платник ЄП та ПДВ 01.09.2020 р. отримав передоплату від нерезидента за товар – 6 000,00 євро, курс НБУ на цю дату 32,8950 грн за 1 євро. Відвантаження товару буде здійснюватися третій стороні на території України в кінці вересня. Як правильно скласти ПН?

Очевидно, що в цій ситуації відсутня операція з вивезення (експорту) товару. Тому немає підстав застосовувати «експортні» особливості оподаткування ПДВ, встановлені пп. «г» пп. 185.1, пп. 187.1, пп. 187.11, пп. 195.1.1 ПКУ.

Таким чином, ПН складається у звичайному порядку, як при постачанні на митній території України.

 

На кого складати ПН – на нерезидента чи на третю особу?

Зі змісту пп. 201.1 ПКУ випливає, що ПН складається на покупця товару, тобто, особу, яка отримує товар у свою власність. Якщо це третя особа, то і ПН потрібно складати на неї, незважаючи на те, що платником був нерезидент. Такої самої думки дотримується і податкова у багатьох своїх консультаціях (див., наприклад, ІПК ДПС від 01.06.2018 р. №2417/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). 

Але отримувачем може бути і нерезидент, а третя особа може бути зберігачем товару, належного нерезиденту. Або ж покупцем буде нерезидент, який продає товар третій особі. Тобто, в такій ситуації ТОВ фактично продає товар нерезиденту, але відвантажує транзитом на адресу резидента. 

Таким чином, потрібно дивитися договір купівлі-продажу (постачання) між ТОВ та нерезидентом чи третьою особою для з’ясування того, хто є для ТОВ покупцем товару. Хто вказаний покупцем у договорі постачання (купівлі-продажу) між ТОВ і нерезидентом чи третьою особою. З ким ТОВ уклало договір, за яким отримана оплата від нерезидента – з нерезидентом чи третьою особою?

Повторимо ще раз: ПН складають на особу, яка є покупцем товару за договором. Якщо покупцем є нерезидент, ПН складають на нерезидента як на неплатника ПДВ.  Якщо покупцем є резидент, ПН складають на нього. Причому, якщо резидент - неплатник ПДВ, ПН складають як на неплатника ПДВ.

 

Якою датою складати ПН?

Оскільки першою податковою подією є дата отримання коштів передоплати (друга податкова подія – відвантаження товарів), то на цю дату і складається ПН (див. пп. 187.1 ПКУ).

Очевидно, що й курс НБУ, за яким розраховують суму передоплати, беруть на дату отримання передоплати. Прямо про це в ПКУ не сказано, але випливає з інших норм ПКУ для подібних ситуацій (див. пп. 39-1.1, пп. 190.2, пп. 214.2, пп. 218.2, пп. 292.5 ПКУ).

За умовами прикладу сума передоплати складе 197 370 грн (6 000 х 32,8950), в т.ч. ПДВ 32 894,83 грн.

Як бачимо, на відміну від експортних операцій, які оподатковуються за ставкою ПДВ 0%, в даній ситуації ПДВ нараховується в загальному порядку, за ставкою 20% (звісно, якщо товари, які продаються, не оподатковуються за іншою ставкою - 0% чи 7%, - чи не звільнені від оподаткування або не є об’єктом оподаткування). Причому ПДВ входить у суму передоплати, а не нараховується на цю суму постачальником (ТОВ) зверху.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202417
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243211
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024217