• Посилання скопійовано

Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ при списанні пального за власними нормами?

Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на суму перевищення списання пального над нормами, встановленими Наказом №43, якщо підприємство використовує власнорозроблені норми списання пального, виходячи з власних показників та коефіцієнтів?

В першу чергу зауважимо, що у ухвалі ВАСУ від 16.02.2016 р. №К/800/49593/15 зазначено, що оскільки Наказ №43 не зареєстрований в Мін'юсті, він не має імперативного характеру, а отже, списання палива на підприємстві повинно бути обов'язково врегульовано внутрішніми наказами на підприємстві та підтверджено відповідними розрахунками. Для списання палива підприємство повинно розробити внутрішні документи, які встановлюватимуть норми його витрат з урахуванням усіх технічних характеристик автомобілів, експлуатаційних норм та інших факторів.

По-друге, лист Мінінфраструктури від 21.02.2017 р. №1441/18/10-17, в якому вказується, що списання палива і мастильних матеріалів дорожнім транспортом суб'єктів господарювання незалежно від відомчої підпорядкованості, форми власності або форми оподаткування доцільно здійснювати відповідно до норм, затверджених Наказом №43має лише рекомендаційний характер і наразі не має нічого спільного з бухобліком (ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016 р. №826/13368/15).

Поміж тим, у попередньому своєму листі від 26.02.2016 р. №1928/25/10-16 (про який ми писали тут) Мінінфраструктури наголошували, що конкретні величини коефіцієнтів у регламентованих межах та терміни їх дії встановлюються безпосередньо керівниками підприємств і затверджуються наказом (розпорядженням) по підприємству.

По-третє, в Наказі №43 зазначено, що норми витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті призначені для планування потреби підприємств в паливно-мастильних матеріалах і контролю за їх витратами, ведення звітності, запровадження режиму економії і раціонального використання нафтопродуктів, а також можуть застосовуватись для розроблення питомих норм витрат палива.

Тобто Наказом №43 передбачається, що підприємство може розроблювати власні норми витрат пального.

Ну і на останок, варто зауважити, що за пп. 198.5 ПКУ ПЗ з ПДВ нараховуються у разі, зокрема, використання товарів не у господарській діяльності підприємства. Своєю чергою, згідно з пп. 14.1.36 ПКУ господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

І те, що пальне використано понаднормово (наприклад, внаслідок зовнішніх чинників, зносу авто тощо) не означає, що таке пальне було використано не у господарській діяльності, оскільки підтвердженням його використання у господарській діяльності є саме маршрут, зазначений у шляховому листі автомобіля.

Тому вважаємо, що у разі дотримання вимоги щодо розроблення власних норм списання пального, підприємство не повинно нараховувати ПЗ з ПДВ на суму використаного пального, що перевищує норми, зазначені у Наказі №43.

Також про встановлення норм списання пального на підприємстві ми писали тут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202416
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202413
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242441
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202418
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024208