• Посилання скопійовано

Як оформити документально коригування ПДВ на звільнені медтовари з Переліку №224?

У квітні 2020 р. підприємство поставило товар бюджетній організації з 7% ПДВ, в цьому ж періоді отримали оплату від покупця і склали ПН. В червні покупець звернувся з проханням повернути суму 7% ПДВ, так як товар включений до Переліку №224. Як документально оформити зміни ціни в первинних документах та відобразити це в бухобліку?

По-перше, якщо на постачання товару між постачальником та покупцем укладався договір у письмовій формі, то для зміни ціни сторонам договору варто скласти додаткову угоду, у якій викласти умови зміни ціни товару у зв’язку зі звільненням такого товару від ПДВ Законом №540-IX, а також подальше врегулювання заборгованості – або шляхом повернення грошових коштів, або шляхом зарахування до рахунку наступних постачань.

По-друге, на підставі такої додаткової угоди складаються акти зміни ціни до кожної накладної, яка була оформлена з урахуванням ПДВ. Якщо письмовий договір на постачання товару  не укладався, а постачання товару оформлювалося лише рахунками та видатковими накладними, то такі акти коригування ціни можна скласти безпосередньо на підставі відповідних видаткових накладних.

По-третє, у додатковій угоді або в самому акті коригування ціни (якщо договір та додаткова угода не складалися) слід зазначити спосіб врегулювання різниці – чи підлягає вона поверненню покупцеві, або буде зарахована до рахунку наступних постачань.

По-четверте, на дату фактичного повернення коштів покупцю або на дату зарахування різниці в рахунок наступних постачань слід відкоригувати сум ПДВ шляхом складання РК до податкових накладних з ПДВ. Також слід скласти нові податкові накладні без ПДВ на пільговий товар – на дату постачання товару. Можливо, що такі ПН будуть зареєстровані із порушенням встановлених строків. Звертаємо увагу, що протягом дії карантину штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН не застосовуються – див. тут.

Для коригування ПДВ платник податку – постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку №224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів; платник податку – постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку №224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.

При складанні податкової накладної за операціями з постачання товарів, які включені до Переліку №224:

  • у верхній лівій частині податкової накладної у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» робиться помітка «Без ПДВ»;
  • у графі 8 розділу Б (таблична частина) податкової накладної вказується код ставки податку «903»;
  • у графі 9 зазначається код пільги, визначений Довідником пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів (далі – Довідник). Згідно із Довідником №98/2, складеним за станом на 02 квітня 2020 року (який розміщено за посиланням), для операцій з постачання товарів, включених до Переліку №224, застосовується код пільги 14060544.

У разі одночасного постачання товарів, включених до Переліку №224 (операції з постачання яких звільняються від оподаткування), та будь-яких інших товарів та послуг, операції з постачання яких підлягають оподаткуванню за ставкою ПДВ 7% або 20%, платник податку має складати окремі податкові накладні для постачання товарів в межах оподатковуваних та звільнених від оподаткування ПДВ операцій, адже одночасного відображення у одній податковій накладній цих двох типів операцій не передбачено.

У бухгалтерському обліку постачальник  збільшує суму доходу шляхом проведення сторно Дт 702 Кт 641 – на суму раніше нарахованих зобов’язань з ПДВ та одночасно зменшує заборгованість покупця за поставлений товар: Дт 361 Кт 702 теж методом сторно. Таким чином, дохід від продажу товару буде визнаний на вартість товару без ПДВ, а покупець буде винний суму, що зменшена на суму ПДВ.

Якщо покупець вже оплатив цей товар з сумою ПДВ, то після вищевказаних записів на рахунку 361 виникне кредиторська заборгованість постачальника перед покупцем на суму відкоригованого ПДВ, яку слід перевести на рахунок обліку одержаних авансів: Дт 361 Кт 681.

Якщо сторони узгодили між собою повернення грошових коштів покупцю, то на дату повернення така заборгованість закривається: Дт 681 Кт 311. Якщо сторони погодили врахування заборгованості в рахунок наступних постачань, то ця операція відображається в бухобліку за загальним правилом на дату наступного постачання на підставі наступних видаткових накладних: Дт 681 Кт 361.

***

Додатково читайте наші матеріали туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202416
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202414
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243001
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024212