• Посилання скопійовано

Списання МНМА, які повністю замортизовані: що з ПДВ?

ТОВ має в обліку МНМА, придбані після 01.07.2015 року: жилетки світловідбиваючі у неплатника ПДВ, вогнегасники у платника ПДВ, аптечка у платника ПДВ (через підзвітну особу, ПК за нею не формувався). Метод амортизації МНМА – 100%. Що з ПДВ, якщо підприємство планує списати МНМА. Чи можна їх продати?

Коли можна списати МНМА?

Це можна зробити, якщо такий актив як МНМА більше не відповідає визначенню актив, тобто використання МНМА більше не може призводити до економічних вигід у майбутньому, це, наприклад, фізичне тa моральне старіння, пройшов термін придатності, непридатність дo подальшої експлуатації через пошкодження, відсутність активу при інвентаризації тощо. Причина списання має відповідати дійсності і, відповідно, всі документи слід оформлювати під таку причину.

Процедура списання активу у внаслідок невизнання його активом така ж сама, як і при списанні ОЗ. Керуватися у цьому випадку слід Методрекомендаціями №561, а також:

Що стосується можливості продажу вищевказаних МНМА підприємством, то консультант не бачить законодавчих заборон. Зауважимо, що продаж таких МНМА доречний лише тоді, коли є реальний покупець, який бажає їх придбати.

Детально про облік списання МНМА ми писали тут.

 

ПДВ

Для цілей податкового обліку МНМА не є ОЗ відповідно до пп.14.1.138 ПКУ, а тому розглядати ПДВ-шні норми, що стосуються нарахування ПДВ у зв’язку із списанням/ліквідацією ОЗ (пп.189.9 ПКУ) - не можна.

Так, відповідно до роз’яснення ДПС у підкатегорії 101.04 ресурсу, «ЗІР», у разі списання МНМА такі МНМА не можуть бути використані у межах господарської діяльності платника податку.

Тому при списанні МНМА, придбаних з ПДВ для використання в оподатковуваних операціях, податкові зобов’язання з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ:

  • нараховуються, якщо вартість таких МНМА не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню;
  • не нараховуються, якщо вартість таких МНМА включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню.

Оскільки жилетки світловідбиваючі придбані у неплатника ПДВ, тобто вхідного ПДВ не було, то при списанні жилетів ПДВ-наслідки відсутні для таких МНМА, тобто ПЗ  ПДВ за пп.198.5 ПКУ не нараховуються. Про це також говорять податківці у підкатегорії 101.07, «ЗІР».

Що стосується аптечки й вогнегасника, то ПЗ з ПДВ за пп.198.5 ПКУ також немає, тобто ПЗ не нараховується, адже:

  • по-перше, база оподаткування таких активів становить нуль, оскільки згідно з пп.189.1 ПКУ базою необоротних активів, якими й є МНМА, є залишкова вартість активів станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється списання МНМА. Тоді як при амортизації за методом 100%, така залишкова вартість дорівнює нулю.
  • По-друге, коли податківці говорять про включення до вартості іншої продукції, то мова йде не про віднесення на собівартість, а про формування кінцевої ціни товарів, що продаються. Тоді як продажну ціну товару калькулюють, виходячи з абсолютно усіх понесених витрат. Детальніше про це ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243691
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024242