• Посилання скопійовано

Як відобразити у декларації з ПДВ неправомірно отриману податкову накладну?

Постачальником була зареєстровано ПН, але підприємтво на цю дату не отримувало послуг та не перераховувало оплату. Бухгалтерія постачальника письмово стверджує, що на цю дату від підприємства надійшла оплата. ПН, зареєстровану підприємством, підприємство не включає до податкового кредиту. Чи є наслідки того, що дані декларації відрізняються від даних ЄРПН?

По-перше, потрібно дійти згоди з постачальником у питанні,  чи була оплата насправді, чи ні. Для цього слід оформити акт звірки та врегулювати розбіжності. За умовами запитання, якщо підприємство впевнено, що воно не здійснювало цю оплату, ймовірно, помиляється постачальник. Постачальнику слід уважно вивчити реквізити, з яких надійшла оплата, і якщо вони дійсно належать не даному підприємству, а якомусь іншому, то помилкову податкову накладну постачальник повинен відкоригувати шляхом складання розрахунку коригування з типом причини коригування 103 «Повернення товару або авансових платежів». Механізм складання такого РК описаний тут.

Такий РК реєструється підприємством, яке отримало помилкову накладну від постачальника.

По-друге, підприємство-отримувач неправильної ПН повинно відобразити в декларації всі документи з ЄРПН. Дії отримувача будуть залежати від того, коли буде складено та зареєстровано РК до неправильної податкової накладної. Нижченаведені алгоритми складені з урахуванням того, що сама неправильна ПН зареєстрована вчасно, і підлягає включенню до декларації за період, у якому вона складена.

а) ПН та РК складені в одному періоді та обидва документи зареєстровані вчасно. В цьому разі обидва документи можна не відображати в декларації з ПДВ взагалі, оскільки вони не вплинули на показники декларації за цей період та не складені на підставі господарських операцій. В ЄРПН також все врегульовано в межах одного місяця.

б) ПН складено в одному періоді, а РК буде  складено та зареєстровано в одному з наступних періодів. В цьому разі виникають розбіжності між ЄРПН та деклараціями за ці  періоди. Тому слід вчинити так: у періоді складання отриманої неправильної ПН (якщо вона зареєстрована вчасно)  відобразити її в декларації і в тому ж періоді скласти та зареєструвати зведену ПН на підставі пп. 198.5 ПКУ, тим самим самостійно відкоригувавши зайвий податковий кредит у періоді отримання неправильної ПН. Як скласти таку ПН, ми писали тут. У тому періоді, коли буде зареєстровано РК від постачальника, відобразити його в додатку 1 до декларації з ПДВ, одночасно скласти і зареєструвати РК до податкової накладної, яка скадалася на підставі пп. 198.5 ПКУ у періоді отримання неправльної ПН. Як скласти такий РК, див. тут. За такого підходу не буде розбіжностей між ЄРПН та деклараціями з ПДВ.

в) ПН складено в одному періоді, а РК буде складено та зареєстровано в одному з наступних періодів. Якщо не дотримуватися попереднього підходу, а проігнорувати і ПН, і РК і не показати їх у деклараціях з ПДВ за ці періоди, то у  періоді від дати реєстрації ПН до дати реєстрації РК підприємство буде мати можливість користуватися неправомірним обсягом ліміту реєстрації ПН на суму неправильної ПН. Податківці можуть звернути на це увагу і вимагати скласти уточнюючі декларації – так, як описано вище.

г) неправильну ПН складено та вчасно зареєстровано, а РК до неї взагалі не буде складено і зареєстровано. Якщо є абсолютна впевненість у тому, що постачальник не буде складати РК та надавати його на реєстрацію підприємству, то у підприємства формується залишок ліміту реєстрації  ПН на суму цієї неправомірно отриманої ПН. Щоб відкоригувати цей залишок, потрібно у тому періоді, у якому виникає право на ПК за неправильною ПН (а це період її складання, якщо вона зареєстрована вчасно), скласти зведену ПН за пп. 198.5 ПКУ, як ми описали вище, варіант «Б». Таким чином, підприємство узгодить показники своєї декларації з даними ЄРПН.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219