• Посилання скопійовано

Чи можна скласти та зареєструвати нову ПН замість заблокованої?

Підприємство склало податкові накладні у листопаді 2017 р., але вони були заблоковані. Документи на розблокування цих ПН протягом 365 к.д. не подавалися. Чи можна зараз скласти та зареєструвати нові ПН замість заблокованих? Яка буде доля заблокованих ПН?

Відповідно до пп. 201.1 ПКУ відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Далі, відповідно до пп. 120-1.1 ПКУ у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пп. 201.16 ПКУ штрафні санкції, передбачені пп. 120-1.1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

За загальним правилом платник ПДВ може подати письмові пояснення та документи для того, щоб контролюючий орган зареєстрував податкові накладні. Такі пояснення розглядаються комісіями податкової регіонального чи центрального рівня. Якщо Комісія відмовила платнику, він має право подати скаргу на таке рішення Комісії до ДПС протягом 10 календарних днів. Все це передбачено в Порядку №117.

Зокрема, відповідно до п. 15 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 14 Порядку № 117, платник ПДВ має право подати до контролюючого органу протягом 365 к.д., що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

За умовами запитання, платник ПДВ не подавав документи на розблокування ПН за листопад 2017 р., а тепер бажає зареєструвати нові ПН замість заблокованих.

 

Які будуть наслідки того, що документи на розблокування ПН протягом 365 к.д. не подано?

По-перше, податківці повинні перевести ПН у статус «відмовлено в реєстрації». А саме: після закінчення строку  365 к.д. вони на підставі п. 21 Порядку № 117 приймають рішення про відмову в реєстрації ПН. Доки таке рішення не прийнято, ПН перебуває у статусі заблокованої і до неї не застосовуються штрафи за несвоєчасну реєстрацію.

По-друге, коли ПН втратить статус заблокованої і отримає статус «відмовлено в реєстрації» (тобто, коли податківці приймуть відповідне рішення),  у податківців буде підстава встановити наявність такого порушення, як відсутність реєстрації ПН протягом граничного строку, передбаченого пп. 201.10  ПКУ. Це порушення зазначене у пп. 120-1.2 ПКУ. Тобто рік пройшов, а реєстрації ПН немає, що є підставою для накладення штрафу в розмірі 50% від суми ПДВ.

По-третє, замовник не отримає податковий кредит за такою податковою накладною, якщо вона так і не буде зареєстрована.

 

Що можна зробити?

По-перше, можна зареєструвати ще одну податкову накладну на цю ж господарську операцію, на яку була складена заблокована ПН. Це позбавить від штрафу 50% від суми ПДВ за пп. 120-1.2 ПКУ (адже податкова накладна таки буде зареєстрована). Проте буде інший штраф у такому ж розмірі 50% за пп. 120-1.1 ПКУ, адже ПН буде зареєстрована несвоєчасно і пізніше 366 к.д. граничного строку.

По-друге, реєстрація нової ПН надасть замовнику право на податковий кредит.

По-третє, після реєстрації нової ПН заблокована ПН автоматично стає помилковою, адже вона вже зайва.

 

Чи відображати нову ПН у декларації з ПДВ за листопад 2017 року?

Податківці неодноразово повідомляли, що помилкові ПН (заблокована ПН автоматично стане помилковою після реєстрації нової ПН) не повинні відображатися в декларації з ПДВ. Наприклад, див. тут та тут, а також ІПК ДПС у м. Києві від 30.01.2019 р. № 329/ІПК/26-15-12-01-18.

Податкові зобов’язання за листопад 2017 р. будуть підтверджені новою ПН, яка замінює собою заблоковану. Якщо у декларації за листопад 2017 року податкові зобов’язання за заблокованими ПН були відображені, то уточнений розрахунок з додаванням до нього нових «дублюючих» ПН подавати не потрібно.

Проте застерігаємо, що такий підхід може спричинити виникнення показника ∑Перевищ. Що це за проблема і як її можна вирішити, ми докладно розглядали тут>>

 

Висновки:

  1. Якщо не реєструвати нові ПН замість заблокованих, то може бути застосований штраф згідно з пп. 120-1.2 ПКУ. При цьому замовник не отримає права на податковий кредит;
  2. Якщо зареєструвати нові ПН замість заблокованих, буде застосований штраф за несвоєчасну реєстрацію вже нових ПН, але у замовника буде право на податковий кредит;
  3. Якщо зареєструвати нові ПН замість заблокованих, то заблоковані ПН повинні вважатися помилковими і такими, що не повинні відображатися в декларації з ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024311
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202441
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202471
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202435
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202428