Главная Все консультации Налогообложение НДС

Послуги з оренди авто та з особистої охорони у нерезидента: що з ПДВ?

Від підприємства, яке зареєстроване в Німеччині та не має постійного представництва в Україні, отримано послуги з охорони та послуги з оренди автомобіля з водієм. Послуги було надано/отримано на території країн ЄС. Чи є ці послуги об'єктом оподаткування ПДВ?

Загальне

Згідно з пп. «а» і «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав щодо таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

 

Оренда авто

Місцем постачання орендних послуг є:

  • при наданні в оренду рухомого майна (крім транспортних засобів і банківських сейфів) — місце реєстрації орендаря як суб’єкта господарювання, а за відсутності такого — місце його постійного або переважного проживання (пп. «ґ» п. 186.3 ПКУ);
  • при наданні в оренду транспортних засобів або банківських сейфів — місце реєстрації орендодавця (пп. 186.4 ПКУ).

 

Нагадаємо!

Відповідно до пп.186.4 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пп. 186.2 і п.186.3 ПКУ.

 

Таким чином, у разі отримання в оренду від нерезидента транспортних засобів,місце постачання знаходиться за межами митної території України, оскільки місцем надання таким послуг є місце реєстрації нерезидента-орендодавця. А отже, об’єкт обкладення ПДВ відсутній у такій операції.

 

Послуги з особистої охорони

Вважаємо, що такі послуги також не є об’єктом оподаткування ПДВ, адже місце їх надання – не митна територія України.

Чіткої приналежності послуг із особистої охорони серед всіх перелічених послуг у пп. 186.2 та пп.186.3 ПКУ немає. Вважаємо, що такі послуги не підпадають під дію пп. «г» пп. 186.3 ПКУ, відповідно до якого місцем надання послуг із надання персоналу є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, тобто вже митна територія України.

Відповідно до пп. 14.1.183 ПКУ, послуга з надання персоналу — господарська або цивільно-правова угода, відповідно до якої особа, що надає послугу (резидент або нерезидент), направляє у розпорядження іншої особи (резидента або нерезидента) одну або кількох фізичних осіб для виконання визначених цією угодою функцій. Угода про надання персоналу може передбачати укладання зазначеними фізичними особами трудової угоди або трудового контракту із особою, у розпорядження якої вони направлені. Інші умови надання персоналу (у тому числі винагорода особи, що надає послугу) визначаються угодою сторін.

Тоді як при отримані послуг із охорони, сама фізособа-охоронець не підпадає під розпорядження та підпорядкування резидента-замовника, охоронець виконує трудові вимоги свого роботодавця-нерезидента. Більше того, ніяких трудових договорів із охоронцем та резидентом немає.

Податківці у ІПК від 12.03.2019 р. № 1009/ІПК/26-15-12-01-18 зазначають, що якщо послуги не підпадають під послуги з надання персоналу, то місце надання таких послуг є  місце реєстрації постачальника відповідно до пп.186.4 ПКУ.

 

На замітку!

За операціями з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування, або місце постачання яких визначено за межами митної території України, податкові накладні не складаються та відповідно не реєструються в ЄРПН (підкатегорія 101.16, «ЗІР» (запитання: «Чи складається та реєструється в ЄРПН податкова накладна при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування ПДВ або місце постачання яких визначено за межами митної території України?»).

Втім обсяг таких послуг має відображатися у рядку 5 Декларації з ПДВ та Додатку до декларації (Д6).

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Екатерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
Автотранспорт , Нерезиденты , НДС , Услуги

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме