• Посилання скопійовано

Послуги з оренди авто та з особистої охорони у нерезидента: що з ПДВ?

Від підприємства, яке зареєстроване в Німеччині та не має постійного представництва в Україні, отримано послуги з охорони та послуги з оренди автомобіля з водієм. Послуги було надано/отримано на території країн ЄС. Чи є ці послуги об'єктом оподаткування ПДВ?

Загальне

Згідно з пп. «а» і «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав щодо таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

 

Оренда авто

Місцем постачання орендних послуг є:

  • при наданні в оренду рухомого майна (крім транспортних засобів і банківських сейфів) — місце реєстрації орендаря як суб’єкта господарювання, а за відсутності такого — місце його постійного або переважного проживання (пп. «ґ» п. 186.3 ПКУ);
  • при наданні в оренду транспортних засобів або банківських сейфів — місце реєстрації орендодавця (пп. 186.4 ПКУ).

 

Нагадаємо!

Відповідно до пп.186.4 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пп. 186.2 і п.186.3 ПКУ.

 

Таким чином, у разі отримання в оренду від нерезидента транспортних засобів,місце постачання знаходиться за межами митної території України, оскільки місцем надання таким послуг є місце реєстрації нерезидента-орендодавця. А отже, об’єкт обкладення ПДВ відсутній у такій операції.

 

Послуги з особистої охорони

Вважаємо, що такі послуги також не є об’єктом оподаткування ПДВ, адже місце їх надання – не митна територія України.

Чіткої приналежності послуг із особистої охорони серед всіх перелічених послуг у пп. 186.2 та пп.186.3 ПКУ немає. Вважаємо, що такі послуги не підпадають під дію пп. «г» пп. 186.3 ПКУ, відповідно до якого місцем надання послуг із надання персоналу є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, тобто вже митна територія України.

Відповідно до пп. 14.1.183 ПКУ, послуга з надання персоналу — господарська або цивільно-правова угода, відповідно до якої особа, що надає послугу (резидент або нерезидент), направляє у розпорядження іншої особи (резидента або нерезидента) одну або кількох фізичних осіб для виконання визначених цією угодою функцій. Угода про надання персоналу може передбачати укладання зазначеними фізичними особами трудової угоди або трудового контракту із особою, у розпорядження якої вони направлені. Інші умови надання персоналу (у тому числі винагорода особи, що надає послугу) визначаються угодою сторін.

Тоді як при отримані послуг із охорони, сама фізособа-охоронець не підпадає під розпорядження та підпорядкування резидента-замовника, охоронець виконує трудові вимоги свого роботодавця-нерезидента. Більше того, ніяких трудових договорів із охоронцем та резидентом немає.

Податківці у ІПК від 12.03.2019 р. № 1009/ІПК/26-15-12-01-18 зазначають, що якщо послуги не підпадають під послуги з надання персоналу, то місце надання таких послуг є  місце реєстрації постачальника відповідно до пп.186.4 ПКУ.

 

На замітку!

За операціями з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування, або місце постачання яких визначено за межами митної території України, податкові накладні не складаються та відповідно не реєструються в ЄРПН (підкатегорія 101.16, «ЗІР» (запитання: «Чи складається та реєструється в ЄРПН податкова накладна при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування ПДВ або місце постачання яких визначено за межами митної території України?»).

Втім обсяг таких послуг має відображатися у рядку 5 Декларації з ПДВ та Додатку до декларації (Д6).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    Сьогодні 10:10181
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202427
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202456
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202430
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427