Главная Все консультации Налогообложение НДС

Завищено суму ПДВ у ПН: чи буде право у покупця на ПК?

У грудні 2018 року виконавець надав послуги на суму 17 280 грн та склав ПН. Оплату здійснено у розмірі 20 тис. грн (на різницю ПН не було складено). У січні виконавець надав послуги на суму 12 720 грн та склав ПН на цю суму (без врахування різниці) до якої потім складено РК на зменшення. Чи має право покупець на ПК у січні?

Згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (послуг), що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, який засвідчує факт постачання послуг платником податку.

На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пп. 201.1 ПКУ).

У даному випадку виконавцем було надано послуги на 17 280 грн (на що було складено відповідні податкові накладні). При цьому, оскільки покупцем було сплачено суму у розмірі 20 000 грн і різницю у розмірі 2 720 грн було зараховано до рахунку майбутнього постачання наступних послуг, то виконавець зобов’язаний був скласти ПН і визначити ПЗ з ПДВ на суму різниці як на передоплату за надання майбутніх послуг.

Отже, постачальнику потрібно скласти ще одну податкову накладну від 21.12.2018 р. на суму 2 720 грн.

Водночас, в майбутньому при наданні цих послуг виконавець складає ПН і визнає ПЗ з ПДВ на суму наданих послуг за вирахунком попередньої переплати покупця на яку вже було складено ПН і визнано ПЗ (тобто на 10 000 грн).

 

Наслідки для покупця

В першу чергу зазначимо, що податкова накладна, яка складена на більшу суму ПДВ ніж потрібно, є помилковою, а отже, не відповідає ознакам первинного документу. Відповідно право на ПК у покупця виникне лише у місяці реєстрації РК до такої помилкової накладної (за умови, що РК було зареєстровано своєчасно) і у сумі, на яку фактично постачальник повинен був визнати ПЗ і зареєструвати ПН.

Отже, включення покупцем до ПК ПДВ з суми у розмірі 12 720 грн є неправомірним. Якщо постачальник склав РК до помилкової ПН у січні і своєчасно його зареєстрував, то покупець у січні має право лише на ПК з суми у розмірі 10 000 грн.

У разі ж якщо постачальник склав РК у наступному періоді (або зареєстрував РК з порушенням термінів), то покупець взагалі не має права на ПК за такою ПН у січні.

Включення покупцем до ПК ПДВ з суми 12 720 грн є порушенням. Для виправлення цього порушення платник податку зобов’язаний подати уточнюючий розрахунок за відповідний період.

Якщо виправлення помилки призвело до збільшення суми податку, що підлягає сплаті, то платник податку зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 3%, а також пеню (якщо з граничного терміну податку минуло 90 днів).

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
Корректировка , НДС , Налоговая накладная , Налоговый кредит

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме