Главная Все консультации Налогообложение НДС

Сума за актом виконаних робіт менша або більша за суму кошторису (договору): як відкоригувати ПН?

В умовах договору між підрядником будівельних робіт та замовником окремо зазначено суму передплати у розмірі 50%. При складанні ПН підрядник вказує у графі 4 – грн, графі 5 – 2454, графі 6 – 0,5 тощо. Після завершення будівництва підрядник складає акт виконаних робіт, за яким іноді сума фактично понесених витрат є меншою або більшою за суму кошторису (договору). Як відкоригувати ПН?

Відповідно до п. 23 Порядку №1307 у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини податкової накладної  у зв'язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування заповнюється у такому порядку:

  • показники рядка ПН, що коригується, зазначаються із знаком «-» окремо в кожній графі;
  • додається(ються) новий(і) рядок(ки) з виправленими показниками (за потреби), якому(им) присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в ПН;
  • рядку ПН, що коригується, зазначеному із знаком «-», та новому(им) рядку(ам) з виправленими показниками, що його замінює(ють), присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 табличної частини РК, та наводиться однакова причина коригування.

Кількість груп коригування у розрахунку коригування може бути необмежена. Кожній групі коригування присвоюється окремий наступний порядковий номер.

ДФС щодо особливостей складання РК до ПН повідомляє, що у разі зміни кількості товарів/послуг показники з граф 6 та 7 розділу Б ПН переносяться до граф 7 та 8 та розділу Б РК. При цьому з цієї пари в розділі Б РК зі знаком «-» заповнюється тільки графа 7.

ДФС в ІПК від 22.12.2018 р. №5382/6/99-99-15-03-02-15/ІПК щодо порядку складання РК до ПН, складених на дати попередньої оплати товарів, повідомляє таке: якщо постачальником - платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за товари були складені відповідні ПН та надалі внаслідок проведення перерахунку на дату постачання таких товарів їх вартість зменшується, а залишок сум попередньої оплати зараховується в рахунок часткової оплати іншого товару, то на дату здійснення такого перерахунку платник ПДВ повинен скласти РК до ПН, складених на дати отримання попередньої оплати. Такі РК відповідно до п. 192.1 ПКУ підлягають реєстрації в ЄРПН покупцем товарів.

При цьому, якщо товар, в часткову оплату вартості якого зараховується залишок такої попередньої оплати, уже був поставлений та на дату такої поставки («першої події») постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну ПН, то за фактом зарахування попередньої оплати в рахунок часткової оплати вартості такого товару ПН постачальником не складається.

Якщо на дату зарахування залишку попередньої оплати в рахунок часткової оплати вартості іншого товару такий товар попередньо поставлений не був, то на дату такого зарахування постачальник - платник ПДВ повинен скласти ПН на суму попередньої оплати за такий інший товар («перша подія») і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Отже, в ситуації, що розглядається, кількість послуг за договором будівельного підряду завжди дорівнюватиме «1», сума отриманого підрядником авансу також не змінюватиметься.

У разі збільшення вартості робіт за договором будівельного підряду, відсоток отриманого авансу суми такого договору буде меншим (наприклад, 46%), що потребує складання РК на зменшення кількості у гр. 6 «-0,5» та «0,46» (код причини коригування 102). При цьому на залишок кількості (54%) та збільшену суму договору складається ПН на дату підписання сторонами договору акта виконаних робіт.

Відповідно у разі зменшення вартості робіт за договором будівельного підряду, відсоток отриманого авансу суми такого договору буде більшим (наприклад, 52%), що потребує складання РК на збільшення кількості у гр. 6 «-0,5» та «0,52» (код причини коригування 102). При цьому на залишок кількості (48%) та зменшену суму договору складається ПН на дату підписання сторонами договору акта виконаних робіт.

  • Докладніше про вплив умов договору підряду на складання податкових накладних читайте тут.
  • Як складаються податкові накладні за договором будівельного підряду, ми розглядали тут
  • Як заповнювати графи 6 та 7 ПН при сплаті авансу, якщо виконання будівельних робіт закривається поетапно, ми розглядали тут.
  • Як заповнити графу кількість у податковій накладній, з урахуванням зміни гривневого еквіваленту на кожну дату, читайте тут.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Бондаренко Елена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
Корректировка , НДС , Налоговая накладная

Комментарии: 4

Новости по теме

Консультации по теме