• Посилання скопійовано

Пропорційне віднесення сум податку до податкового кредиту з ПДВ

Чи слід робити річний перерахунок частки використання товарів/послуг за 2018 рік, якщо підприємство звільнено від ПДВ операції та оподатковуваних операцій? Частку використання товарів/послуг у 2018 р. підприємство не визначало. За 2018 рік ситуацій, коли б оподатковувані операції та неоподатковувані операції мали місце в одному звітному місяці, не було

Запитання:

Чи потрібно робити річний перерахунок частки використання за 2018 рік, якщо підприємство:

  • з січня до серпня 2018 року звільнено від ПДВ операції (згідно з п. 26-1 підрозділ 2 розділ ХХ ПКУ), за яклю нараховували умовні ПЗ у розмірі 100%;
  • у вересні 2018 року відбувалися тільки оподатковувані операції за ставкою 20% (звільнених операцій не було).

Частку використання товарів/послуг (Додаток Д7) на протязі 2018 року підприємство не визначало. За 2018 рік ситуації, коли б оподатковувані операції та неоподатковувані операції мали місце в одному звітному періоді (місяці), не було. 

 

Відповідь:

Стаття 199 ПКУ визначає пропорційне віднесення сум податку до податкового кредиту. А визначається така сума у відсотках за допомогою частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку). 

Для визначення цієї частки беруться дані попереднього року (або фактичні дані звітного періоду поточного року, в якому вперше з’явилися як оподатковувані, так і неоподатковувані операції). Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року. А згодом перераховується за підсумками календарного року і результат перерахунку сум ПЗ відображаються у декларації за останній податковий період року.

Отже, підсумуємо основні кроки, які здійснює платник ПДВ:

1) розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (додаток Д7) подається одночасно з декларацією звітного періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції;

2) нарахування ПЗ з ПДВ здійснюється у рядках 4.1 та 4.2 декларації згідно із часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях, визначених в таблиці 1 "Розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях" (додатка Д7);

3) перерахунок частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій здійснюється у таблиці 2 "Перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях" (додатку Д7).

4) результати перерахунку сум ПЗ відображаються у декларації за останній звітний (податковий) період року.

Висновок: пропорційне відношення сум податку до ПК здійснюється лише у випадку, коли в одному звітному періоді платник ПДВ мав одночасно оподатковувані та неоподатковувані операції.

Якщо протягом року платник ПДВ здійснював в одному періоді нарахування умовних ПЗ за п. 198.5 ПКУ, оскільки ним такі товари/послуги, необоротні активи використовувалися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, а в інших періодах ПЗ та ПК визнавалися тільки за оподатковуваними операціями, і в таких періодах не було одночасного використання товарів/послуг, необоротних активів, то в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях здійснювати перерахунок та подавати додаток Д7 не потрібно. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202417
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243211
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024217