• Посилання скопійовано

Купівля програмного забезпечення та супутніх послуг у нерезидента: які виникають ПЗ з ПДВ?

Підприємство придбаває у нерезидента програмне забезпечення без права перепродажу та укладає договір на консультаційні послуги. За договором на консультаційні послуги було проведено анкетування бізнес-процесів. Які виникають податкові зобов'язання та як їх відобразити в декларації ПДВ?

Запитання:

Підприємство придбаває за ліцензійним договором у нерезидента програмне забезпечення без права перепродажу та доступу третіх осіб, а також укладає договір на консультаційні послуги щодо впровадження ПЗ. Аванс сплачений 16.09.2018 р., а акт приймання-передачі, який підтверджує право власності, підписаний 27.09.2018 р. 27.09.2018 р. за договором на консультаційні послуги  були частково виконані роботи (проведення анкетування бізнес-процесів). Які виникають податкові зобов'язання та як їх відобразити в декларації ПДВ?

 

Відповідь:

ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 24.05.2017 р. №320/6/99-99-15-02-02-15/ІПК  роз’яснила:

Платіж з придбання операційної системи управління (програми), яка функціонально призначена для використання у власній господарській діяльності (без переходу права власності на неї), без права передавати, тиражувати, відчужувати і здавати в найм третім особам (тобто для використання "кінцевим споживачем"), для цілей оподаткування не вважається роялті. У даному випадку платіж за програмне забезпечення не є роялті, оскільки воно придбавається без права перепродажу та доступу третіх осіб.

Дохід нерезидента у вигляді винагороди за використання комп’ютерної програми (умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання), у тому числі компенсація вартості послуг з обслуговування такого програмного продукту, якщо такі послуги не підпадають під визначення "інжиніринг", не є об’єктом оподаткування згідно із пп. 141.4.2 ПКУ.

Проте міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування мають пріоритет над положеннями ПКУ та містять власні визначення понять та положень. А отже, у разі застосування правил міжнародного договору при виплаті роялті нерезиденту (звільнення від оподаткування або зниження ставки) для визначення поняття "роялті" застосовуються положення такого міжнародного договору.

Якщо вважати, що такий платіж не є роялті, то податок з доходів нерезидентів, що передбачений п. 141.4 ПКУ, в даному випадку не утримується.

Документами, що є підтвердженням платежу за придбання у нерезидента комп’ютерної програми є первинні документи, що складаються банківською установою, та фіксують факт здійснення такої операції (зокрема, платіжні документи, банківські виписки). 

Якщо згідно з ліцензійним договором умови використання програмної продукції (комп’ютерної програми) обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання "кінцевим споживачем"), то отримання платежу як винагороди за надання права на використання такої програмної продукції (комп’ютерної програми) не буде вважатися роялті, а такий платіж є оплатою вартості поставленої програмної продукції (комп’ютерної програми), у тому числі її копій, операція з постачання якої звільняється від оподаткування ПДВ відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ. Такі операції відображаються у рядку 5 декларації з ПДВ з розшифруванням у таблиці 1 додатка 6 до декларації.

Якщо внаслідок постачання послуг із технічної підтримки програмної продукції (у т.ч. програмної продукції, наданої на правах використання згідно з умовами ліцензійного договору):

  • відбуваються будь-які зміни у програмній продукції (у т.ч. оновлення, удосконалення, модернізація та виправлення помилок) - такі операції для цілей оподаткування ПДВ розглядаються як з постачання окремих елементів програмної продукції та не підлягають оподаткуванню ПДВ;
  • не відбувається жодних змін у програмній продукції (наприклад, навчання персоналу роботі з програмою, встановлення програми, збір інформації, налаштування оргтехніки тощо) - операції з постачання таких послуг оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%. Щодо таких послуг читайте тут

Отже, консультаційні послуги оподатковуються ПДВ як послуги від нерезидента (див. також наш матеріал). У декларації з ПДВ такі послуги відображаються у рядку 6 та рядку 13 (якщо є право на податковий кредит). У даному випадку таке право є, адже програмне забезпечення використовується для цілей господарської діяльності підприємства. 

На вартість таких послуг складається податкова накладна з типом причини невидачі покупцю «14» - складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента (п. 8 Порядку № 1307). Відповідно до п. 12 Порядку №1307 у разі складання податкової накладної отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, у рядку "Індивідуальний податковий номер постачальника (продавця)" такої накладної проставляється умовний ІПН "500000000000", а у рядку "Постачальник (продавець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент). У рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    Сьогодні 14:2915
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    Сьогодні 12:2913
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242391
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202418
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024207