• Посилання скопійовано

Відступлення права вимоги платником ПДВ за касовим методом

Підприємство отримує послуги з водовідведення від постачальника, який застосовує касовий метод обліку ПДВ. На яку дату виникає податковий кредит: на дату підписання акта від 30.06.2018 р. чи на дату оплати – 05.07.2018 р.?

Запитання: Підприємство отримує послуги з водовідведення від постачальника, який застосовує касовий метод обліку ПДВ. На яку дату виникає податковий кредит: на дату підписання акта від 30.06.2018 р. чи на дату оплати – 05.07.2018 р.? Якщо підприємство підписало договір про відступлення боргу 11.07.2018 р., за яким здійснено оплату третій стороні 12.07.2018 р., на яку дату в підприємства буде право на податковий кредит?

 

Відповідь:

Відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ касовий метод для цілей оподаткування ПДВ - це метод податкового обліку, за яким:

1) дата виникнення податкових зобов'язань визначається як:

  • дата зарахування чи отримання коштів на банківський рахунок чи у касу платника податку;
  • або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг).

2) дата виникнення права на ПК віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як:

  • дата списання коштів з банківського рахунку чи видачі з каси платника ПДВ;
  • або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) платнику ПДВ товарів (послуг).

Пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, до 1 січня 2019 року, касовий метод застосовують платники ПДВ, які, зокрема, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.  У цьому пункті не висуваються вимоги до покупців вищезазначених послуг, тобто покупце може бути будь-хто. Цей пункт поширюється на послуги з водопостачання та водовідведення з 1 січня 2017 року.

Постачальник послуг з водовідведення веде облік ПДВ за такою схемою (п. 5.1 Інструкції №141):

  • якщо перша подія складання акту надання послуг, то сума ПДВ відображається записом Кт 643 «Податкові зобов'язання» у кореспонденції з дебетом рахунків обліку доходів (Кт 701, 702, 703). Податкова накладна на цю дату не складається;
  • на дату отримання оплати чи іншої компенсації наданих послуг визнаються податкові зобов’язання з ПДВ та складається податкова накладна. В бухобліку здійснюється запис Дт 643 Кт 641;
  • Якщо перша подія отримання оплати чи іншої компенсації наданих послуг, то на цю дату складається податкова накладна, а в бухобліку здійснюються записи: Дт 311 Кт 361 – отримання оплати та Дт 643 Кт 641 – нарахування зобов’язань з ПДВ.

Таким чином, податкова накладна постачальника послуг водовідведення буде складена на дату отримання ним оплати або іншої компенсації в будь-якому випадку. Тож, відповідно, й скористатися цим податковим кредитом покупець послуг зможе лише після отримання податкової накладної постачальника, яка зареєстрована в ЄРПН.

Щодо дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за умови переведення боргу ДФСУ у листі від 06.02.2017 р. № 2106/6/99-99-15-03-02-15 зазначає, що у постачальника послуг виникає податкове зобов’язання з ПДВ за касовим методом на дату списання дебіторської заборгованості покупця на підставі договору про відступлення права вимоги, оскільки такий договір вважається іншим видом компенсації вартості поставлених послуг. Аналогічна позиція викладена у нашій консультації тут>>

Отже, постачальник послуг з водовідведення повинен скласти та зареєструвати податкову накладну на відступлену суму боргу. Дата складання такої податкової накладної – 11.07.2018 р. Оплата боргу третій стороні 12.07.2018 р. не змінює суму податкового кредиту з ПДВ у покупця послуг – платника.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202416
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202414
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243121
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024215