• Посилання скопійовано

Податковий борг з ПДФО на період 2009-2010 рр. є безнадійним та підлягає списанню

Період 2009-2010 рр. вже перевірявся податковою. Є акт в якому зафіксований борг по прибутковому податку (11843 грн). Підприємство сплатило пеню (2770 грн), зазначену в податковому повідомлення. Борг не був погашений (не був включений у податкове повідомлення). Чи можна його списати?

ЗапитанняПеріод 2009-2010 рр. вже перевірявся податковою. Є акт в якому зафіксований борг по прибутковому податку станом на 31.12.2010 р. в сумі 11843 грн. Цей борг виник на кінець 2009 р. Підприємством була сплачена пеня у розмірі 2770 грн, яка була зазначена в податковому повідомлення. Борг не був погашений, адже він не був включений у податкове повідомлення-рішення. Чи можна списати цей борг? Які податкові наслідки такого списання?

Відповідь:

Питання обліку описаного боргу з ПДФО є складним, адже з цього питання спір між платниками податків та податковим органом неодноразово доходив до суду.

Справа в тому, як показує судова практика, податкові органи у 2010-2012 роках кілька разів змінювали автоматизовану систему обліку платежів. В результаті за окремими підприємствами як податковий борг обліковувалися всі суми, у т.ч. не сплачені податкові зобов’язання з ПДФО за період до 31.12.2010 року, так і після набрання чинності ПКУ (тобто з 01.01.2011 року).

Водночас, як зазначено у запитанні, оскільки податковим органом під час перевірки (вочевидь 2014 р.) прийнято податкове повідомлення-рішення, яке враховувало лише суму пені, нараховану в межах строків давності без визначення суми ПЗ з ПДФО, то це означає, що за сумою несплаченого ПДФО (11843 грн) минув строк позовної давності.

Якщо брати приписи ст. 101 ПКУ  в частині списання податкового боргу, визнаного  безнадійним, то слід звернути увагу на таке.

Відповідно до пп. 101.2.3 під терміном «безнадійний» розуміється податковий борг платника податків, щодо якого минув строк давності, встановлений ПКУ. З 01.01.2011 р. такі строки давності встановлені ст. 102 ПКУ і в разі, якщо немає підстав для подовження цих строків (а враховуючи лише ті дані, які зазначені в запитанні, таких підстав немає), загальний строк давності становить три роки (1095 днів).

Податківці таке списання повинні здійснювати щокварталу (п. 101.5 ПКУ). А підприємства за правилами п. 5  П(С)БО 11 «Зобовязання» - на дату балансу. Тобто при складанні фінзвітності за той звітний період, у якому такий строк давності сплинув.  

Це підтверджує і судова практика.

Як зазначено у Постанові Херсонського окружного адміністративного суду від 24.04.2012 р. У справі № 2-а-428/12/2170: за приписами Податкового кодексу України з 01.01.2011 р. податковим боргом вважається у тому числі несплачене податкове зобов'язання платника податків як податкового агента по сплаті до бюджету утриманого ним ПДФО.

Суд також вважає, що строки стягнення податкового боргу за ПДФО мали б визначатись податковим органом не з моменту, коли цей податковий борг обліковувався у податковому органі, а з моменту виникнення у платника податків обов'язку сплатити це грошове зобов'язання.

Податковий орган повинен був здійснити надані йому законодавством України повноваження у спосіб та у строки, які б забезпечили своєчасне погашення платником податків, як податковим агентом, заборгованості з податку з доходів фізичних осіб протягом 1095 днів з моменту виникнення обов'язків щодо сплати цього податку до бюджету.

Також суд вважає, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється: на підставі даних автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу; за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Передбачені пунктом 1 підрозділу 1 розділу XX ПКУ особливості справляння ПДФО щодо відображення простроченої заборгованості з цього податку, яка виникла до введення в дію цього Кодексу, у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу 2011 року, на думку суду, не спростовують обов'язок податкового органу здійснювати з 01.01.2011 р. облік такої заборгованості з дати її фактичного виникнення, і не змінюють дату початку перебігу терміну позовної давності, протягом якого ця заборгованість може бути стягнута з платника.

Відтак, суд приходить до висновку, що податковий борг з ПДФО є безнадійним податковим боргом, оскільки залишається нестягнутим протягом 1095 днів з моменту його виникнення, у зв'язку з чим цей борг підлягає списанню відповідно до ст. 101 ПКУ.

До речі, наведені вище висновки суду першої інстанції були цілком підтримані:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202422
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024115
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202430
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024631