• Посилання скопійовано

Як відносяться до складу витрат підприємця суми ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Чи має право підприємець на загальній системі оподаткування віднести до складу витрат суми ПДФО та військового збору? Як враховуються витрати підприємця на сплату ЄСВ?

Згідно з пп. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з госпдіяльністю такої фізособи - підприємця.

Своєю чергою, у пп. 177.4 ПКУ встановлено виключний перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів. Зокрема, у пп. 177.4.3 ПКУ зазначено, що до таких витрат належать суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням госпдіяльності такої фізособи - підприємця (крім ПДВ для фізособи - підприємця, зареєстрованого як платник ПДВ, та акцизного податку, ПДФО з доходу від госпдіяльності, податку на майно); суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом.

Таким чином, суми сплаченого ПДФО з підприємницьких доходів не включається до складу витрат підприємця.

Щодо військового збору, то прямої заборони в ПКУ не встановлено, але й дозволу на включення суми військового збору до витрат підприємця також немає. Проте у інформаційно-довідковому ресурсі податківців «ЗІР» (підкатегорія 104.05) на це питання зазначено таке:

«Фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування не має право включити до складу своїх витрат суму сплаченого військового збору в розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу».

Як аргумент податківці зазначають на спільний об’єкт оподаткування ПДФО та військового збору і, відповідно, з цього виходять, що військовий збір (як і ПДФО) не включається до витрат підприємця.

Як було зазначено вище (пп. 177.4 ПКУ), фізособи – підприємці на загальній системі оподаткування мають право включити до складу витрат суму сплаченого ЄСВ.

Платники ЄСВ, зазначені, зокрема, у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ (фізособи - підприємці), зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ).

При цьому, податківці роз’яснюють («ЗІР», підкатегорія 104.05), що ФОП на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат суму сплаченого за квартал ЄСВ за фактом сплати, за умови її документального підтвердження, оскільки зобов’язаний сплачувати ЄСВ за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який він сплачується.

Отже, якщо сплата ЄСВ здійснювалася авансом, то віднести до складу витрат сплачену суму такий підприємець має право у періоді, за який ЄСВ було нараховано. Якщо підприємець сплачує ЄСВ в наступному кварталі за попередній, то сплачена сума включається до витрат періоду, в якому вона фактично була сплачена.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024270
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202470
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202491
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241461