• Посилання скопійовано

Повернення поворотної фіндопомоги при заміні кредитора на фізособу

Підприємство отримало поворотну фіндопомогу від іншої юрособи. На підставі договору відступлення права вимоги було змінено кредитора на фізособу. Зобов’язання фізособою було придбано з дисконтом. Чи є підприємство (отримувач допомоги) податковим агентом при поверненні такої допомоги фізособі?

Податковим агентом щодо ПДФО є юрособа, яка зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету від імені та за рахунок фізособи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV ПКУ (пп. 14.1.180 ПКУ).

Згідно з пп. 163.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Своєю чергою, відповідно до пп. 165.1.31 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.

При цьому, податківці наголошують, що як при наданні ПФД фізособі, так і при поверненні раніше отриманої ПФД фізособі така сума підлягає відображенню таким суб’єктом господарювання в розрахунку за формою №1ДФ.

Таким чином, вважаємо, що підприємство все ж таки є податковим агентом такої фізособи (в частині повернення ПФД), однак безпосередньо сума поверненої заборгованості оподаткуванню ПДФО (та військовим збором) не підлягає, а лише довідково відображається в розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу "153".

Тобто фактично, для отримувача такої ПФД зміна суми зобов’язання не відбувається, здійснюється лише заміна кредитора.

Від себе додамо, що незазначення таких даних у розрахунку №1ДФ до накладання штрафу не призведе, оскільки відповідальність за п. 119.2 ПКУ накладається лише у разі, якщо помилки або неточності призвели до зменшення (збільшення) податкових зобов’язань платника податку.

Відповідно до пп. «е» п. 164.2.17 ПКУ до оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, зокрема, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 ПКУ.

Тобто податковим агентом в частині оподаткування доходу такої фізособи від придбання заборгованості з дисконтом є суб’єкт господарювання, який здійснив продаж заборгованості за ціною менше номінальної – з дисконтом (тобто це є первинний кредитор – надавач ПФД).

Проте потрібно зазначити, що ПКУ чітко не визначено механізм оподаткування такої операції, а тому все ж таки радимо підприємству отримати від податківців власну індивідуальну податкову консультацію і діяти за нею.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024249
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202469
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202490
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241451