• Посилання скопійовано

Особливості діяльності та оподаткування фермерських господарств

Чи існують особливості діяльності та оподаткування фермерських господарств?

Земля у фермерському господарстві

Відповідно до ст. 1 Закону «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Отже, фермерське господарство не може існувати без земельної ділянки засновника чи самого господарства як юрособи. Більш докладно – тут>>

ФГ може створюватися як у формі юрособи, так і без створення юрособи, коли головою такого ФГ є фізособа – підприємець. Члени ФГ, яке утворено без створення юрособи, можуть об'єднати свої особисті земельні ділянки для ведення ФГ на базі ФОП. Зробити це вони можуть, уклавши відповідний письмовий договір і посвідчивши його нотаріально. Докладну статтю на цю тему читайте у ДК №48/2017. Про те, як бути з землею тим ФГ, що утворені у формі юрособи, читайте у статті в ДК №46/2017.

 

Особливості оподаткування ФГ

Оскільки ФГ створюється для виробництва сільськогосподарської продукції, воно може скористатися додатковими можливостями, які надаються законом сільгосптоваровиробникам.

З огляду на норми ПКУ, ФГ, яке створено у формі юрособи, під час створення може стати або платником податку на прибуток на загальних підставах, або «єдинником» 4-ї групи, або платником єдиного податку 3-ї групи. Про цьому «єдинником» 3-ї групи може бути також і фізособа – підприємець, який створив ФГ без статусу юрособи. 4-та група ЄП поки що доступна лише ФГ- юрособам.

Найбільш популярною у сільському господарстві є 4-та група єдиного податку. Як обрати 4-ту групу ЄП, читайте тут>>

Про нарахування та сплату єдиного податку 4-ї групи – більш докладно тут. Об'єктом оподаткування єдиним податком для платників 4-ї групи, є площа сільськогосподарських угідь, право власності або користування якими зареєстровано відповідно до законодавства, оскільки підставою для нарахування ЄП платникам 4-ї групи є дані Державного земельного кадастру та/або дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 292-1.3 ПКУ).

У цьому аналітичному матеріалі ми розповіли про облік витрат на виробництво сільськогосподарської продукції, а також про те, чи є різниця у веденні обліку сільгоспвиробника - платника ПДВ, єдиного податку 4-ї групи та платника податку на прибуток.

Усе про сільське господарство
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись,як це виглядає?

Про те, як поєднуються у сільськогосподарського підприємства два податки, що пов’язані з наявністю землі – єдиний податок 4-ї групи та земельний податок, та за які земельні ділянки вони сплачуються, читайте тут>>

Більше консультацій щодо єдиного податку 4-ї групи можна знайти тут, а новин – тут>> 

 

Дотації від бюджету для сільгосптоваровиробників

Сільгосптоваровиробники мають право на часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Докладніше про це – тут  та тут>>

З 1 січня 2017 р. до 1 січня 2022 р. замість спецрежиму з ПДВ для сільгосптоваровиробників запроваджено бюджетну дотацію. Вона встановлена ст. 16-1 Закону №1877. Докладно про цю дотацію можна почитати у наших матеріалах туттут та тут>>

Існує ще бюджетна тваринницька дотація, яка встановлена ст. 15 Закону № 1877 та надається Аграрним фондом.

Об'єктами бюджетної дотації є: велика рогата худоба; свині; вівці; коні; птиця свійська; кролі; молоко незбиране екстра, вищого, першого та другого ґатунків (не піддане будь-якій обробці, переробці чи пакуванню для потреб подальшого продажу); вовна стрижена; кокони тутового шовкопряда; мед натуральний.

Об'єктами спеціальної бюджетної дотації є: худоба велика рогата молочна; худоба велика рогата м'ясна; молодняк великої рогатої худоби різного віку; коні; вівці; свині, а також бджолина сім'я, визначена такою відповідно до Закону "Про бджільництво". Суб'єктом (отримувачем) бюджетної дотації або спеціальної бюджетної дотації є безпосередній виробник об'єкта такої дотації.

 

Особливості сплати ЄСВ головою та членами ФГ

З 01.01.2018 р. внесено зміни до Закону про ЄСВ щодо сплати ЄСВ головою та членами фермерського господарства. Про це ми також неодноразово писали.

Не реєструються та не сплачують ЄСВ за себе члени ФГ, які:

  • працюють за трудовою угодою у такому ФГ;
  • самі зареєстровані фізособами-підприємцями та сплачують ЄСВ в рамках такої підприємницької діяльності;
  • є пенсіонерами за віком, інвалідами або досягли пенсійного віку та отримують пенсію чи соцдопомогу.

Не реєструються та не сплачують ЄСВ за себе голови фермерських господарств.

Усі інші члени фермерського господарства мають реєструватися платниками ЄСВ. Більш докладно про це читайте тут та тут>>

 

Щодо інших питань сплати податків ФГ

ДФС у Волинській області у листі від 21.02.2018 р. №707/ІПК/03-20-13-09-07 роз'яснила, як сплачувати податки ФГ, яке розташоване на території об'єднаної громади. Наш коментар до цього листа див. тут>>

Про інші особливості обліку та оподаткування сільгосптоваровиробників читайте у нашому спецвипуску № 07/2017>> 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202412
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024263
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202428
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202459
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202430