• Посилання скопійовано

Чи визнаються операції з внесення майна до статутного капіталу контрольованими?

Фізособа – нерезидент, що є засновником двох товариств та частки в СК 10%, хоче збільшити статутний капітал ТОВ. Чи може він внески зробити товаром та основними засобами? Чи визнаються ці операції контрольованими?

Запитання: Фізособа – нерезидент, громадянин Словенії, що має посвідку на постійне проживання в Україні, є засновником двох товариств та частки в СК 10% (ТОВ 1 - платник податку на прибуток та ПДВ, ТОВ 2 - платник ЄП без ПДВ) хоче збільшити статутний капітал ТОВ. Чи може він внески зробити товаром (на загальну суму 4 млн грн) та основними засобами (на загальну суму 500 тис. грн). ТОВ 1 і ТОВ 2 створені у 2017 р. Діяльність поки не проводиться. Чи визнаються ці операції контрольованими?

 

Відповідь:

Про можливість внесення майна до статутного капіталу читайте тут>>

Щодо визнання операції контрольованими слід керуватися нормами ст. 39 ПКУ.

Відповідно до пп. 39.2.1.1 ПКУ контрольованими операціями є господарські операції, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема:

  • господарські операції, що здійснюються з пов'язаними особами - нерезидентами, в т. ч. у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
  • господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабміном відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, або які є резидентами цих держав.

Словенію не включено до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим пп. 39.2.1.2 ПКУ (додаток до постанови Кабміну від 27.12.2017 р. №1045).

Операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або інших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів належить до операцій що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (абз. 6 пп. 39.2.1.4 ПКУ).

Проаналізувавши чинне законодавство, ДФС у листі від 09.03.2017 р. №5898/7/99-99-14-01-02-17 повідомила, що операції з внесення учасником підприємства до статутного капіталу обладнання впливають на витрати та відповідно на фінансовий результат, що є об'єктом оподаткування податком на податок на прибуток підприємства, починаючи з періоду нарахування амортизації такого обладнання – основного засобу.

Оскільки операції зі збільшення статутного капіталу внеском учасника підприємства основних засобів (обладнання) впливають (можуть впливати) на формування об'єкта оподаткування податком на прибуток, такі операції з 01.01.2015 р. підпадають під визначення контрольованих відповідно до ст. 39 ПКУ.

При цьому у пп. 39.2.1.7 ПКУ зазначено, що господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 та 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

ДФС у листі від 01.03.2018 р. №6185/7/99-99-15-02-01-17 повідомила, що ст. 39 ПКУ доповнено новою нормою. Відповідно до цієї норми обсяг господарських операцій платника податків з кожним контрагентом для цілей розрахунку вартісного критерію, встановленого пп. 39.2.1.7 ПКУ (10 млн грн за вирахуванням непрямих податків) обраховується за цінами, які відповідають принципу «витягнутої руки».

Тобто, якщо обсяг потенційно контрольованих операцій за договірними цінами становить менше 10 млн грн, але у випадку коригування відповідно до ціни (показника рентабельності), що відповідає принципу «витягнутої руки», обсяг операцій перевищив би 10 млн грн, то такі операції визнаються контрольованими та мають бути відображені у звіті про контрольовані операції.

Підіб'ємо підсумки відносно ситуації, викладеної у запитанні.

Операція з внесення майна нерезидентом (громадянином Словенії) до статутного капіталу підприємства – платника податку на прибуток може визнаватися контрольованою за одночасного виконання умов, встановлених у пп. 39.2.1.7 ПКУ (річний дохід підприємства від будь-якої діяльності перевищує 150 млн грн та обсяг операції з кожним контрагентом перевищує 10 млн грн).

Оскільки підприємство у 2017 році діяльності не проводило, то не виконується перша умова пп. 39.2.1.7 ПКУ щодо обсягу річного доходу понад 150 млн грн.

Друга умова пп. 39.2.1.7 ПКУ щодо обсягу операцій понад 10 млн грн також не виконується, тому що засновник – нерезидент планує внести до статутного капіталу майно вартістю лише 4,5 млн грн.

Таким чином, операції за умов, наведених у запитанні не є контрольованими.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Безвідсоткова поворотна фінансова допомога: оподаткування при її поверненні фізособі
    Працівник підприємства надає безвідсоткову поворотну фінансову допомогу приватному підприємству. Кошти зараховано 10.04.2024 р. Договір діє до 10.05.2025 р. Повернення може бути достроковим. Підприємство-отримувач є платником податку на прибуток. Які нюанси оподаткування?
    24.04.202433
  • Податок на доходи нерезидента з транспортно-експедиторських послуг
    ТОВ виплачує доходи експедитору - нерезиденту за договором транспортної експедиції. В акті наданих послуг окремо зазначені послуги з морського, тентового перевезення, розвантаження, оформлення документів тощо, які експедитор оплачує третім залученим особам, і окремо вартість послуг експедиторського обслуговування. Чи оподатковуються такі доходи за актом податком на доходи нерезидентів?
    24.04.202413
  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202453
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202433
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202419