• Посилання скопійовано

Зарахувати заборгованість із дивідендів в рахунок сплати внесків до статутного капіталу юрособи неможливо

Датська компанія - засновник створила дві юрособи на території України - ТОВ "А" та ТОВ"Б". ТОВ "А" повинно сплатити дивіденти засновнику, а засновник повинен внести інвестиції до статутного капіталу ТОВ "Б". Чи можливо сплатити дивіденти безпосередньо ТОВ "Б" для погашення боргу( внесення іноземних інвестицій)?

 На нашу думку, така операція неможлива з врахуванням наступного.

По-перше, дійсно, відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України “Про режим іноземного інвестування” іноземні інвестиції можуть здійснюватися у вигляді: 

• іноземної валюти, що визнається конвертованою НБУ; 

• валюти України - відповідно до законодавства України; 

• грошових вимог та права на вимоги виконання договірних зобов'язань, які гарантовані першокласними банками і мають вартість у конвертованій валюті, підтверджену законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями.

Проте, ми говоримо про поповнення статутного капіталу за рахунок невиплачених дивідендів  підприємства засновнику. Це не відноситься до “грошових вимог та права на вимоги виконання договірних зобов'язань...”, тим більше, що такий порядок формування статутного капіталу має бути визначений Статутом ТОВ “Б” (підприємства з іноземними інвестиціями).

По-друге, навіть якщо теоретично допустити можливість формування статутного капіталу зарахуванням (це не порушує вимог ч. 3 ст. 13 Закону України “Про господарські товариства”, де заборона стосується коштів, отриманих в кредит або під заставу), слід враховувати, що в даному випадку відсутня заборгованість ТОВ “А” перед ТОВ “Б”. Відповідно до ч.1 ст. 601 ЦКУ зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.

При цьому, відсутня головна ознака зарахування — заборгованості нерезидента (засновника) перед ТОВ “Б” за господарським зобов'язанням (не можна визнати заборгованість за господарським зобов'язання й обов'язок з виплати дивідендів засновнику-нерезиденту). В даному випадку, на операцію зарахування дивідендів нерезидента в рахунок сплати ним внеску до статутного капіталу ТОВ “Б” приписи ст. 601 ЦКУ не поширюються. 

Втім таку операцію можна здійснити іншим шляхом.

Нерезидент відкриває рахунок в банку на території України у гривнях, який може бути використаний для формування статутного капіталу ТОВ “Б” (за умови, що статутний капітал ТОВ “Б” також формується у гривнях, розрахунки в іноземній валюті на території України між госпсуб'єктами не допускаються без ліцензії НБУ).

Нагадаємо, що відповідно до п. 2.1 Положення про врегулювання іноземного інвестування в Україну, затвердженого Постановою НБУ від 10.08.2005 р. №280, для здійснення іноземних інвестицій в Україну іноземний інвестор має право: 

• відкрити інвестиційний рахунок та перераховувати на нього іноземну валюту із-за кордону; 

• перераховувати безпосередньо на поточний рахунок резидента іноземну валюту із-за кордону; 

• здійснювати продаж іноземної валюти з інвестиційного рахунку та зараховувати на інвестиційний рахунок кошти в гривнях, отримані від продажу іноземної валюти, для подальшого здійснення іноземної інвестиції; 

• перераховувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривнях та іноземній валюті на поточний рахунок резидента, інвестиційний рахунок іншого іноземного інвестора або кореспондентський рахунок іноземного центрального банку;

• перераховувати кошти в іноземній валюті 1 групи Класифікатора та гривні з власного поточного рахунку фізичної особи - нерезидента в уповноваженому банку на її інвестиційний рахунок;

• перераховувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривнях на відкритий в уповноваженому банку рахунок міжнародної фінансової організації, яка має дозвіл центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, на здійснення емісії облігацій на території України, для інвестування коштів у ці облігації.

Відтак,  за наявності у нерезидента власного інвестиційного рахунку, дивіденди від ТОВ “А” можуть сплачуватись на такий рахунок. Адже, інвестиційний рахунок нерезидента може використуватись ним для здійснення інвестиційної діяльності в Україні, а також для повернення іноземної інвестиції та прибутків, доходів, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні (відповідає визначенню терміну “інвестиційний рахунок”, наведений у п. 1.1 Положення № 280)

При цьому, чинним законодавством України передбачено можливість надання довіреності (укладення договору доручення) на розпорядження банківським рахунком нерезидента. Така довіреність (договір, доручення) може бути видана (укладений) нерезидентом (керівником підприємства) на ім'я керівника ТОВ “А” чи ТОВ “Б”. Така можливість може бути передбачена і в договорі про відкриття банківського рахунку нерезиденту в українському банку. 

Відтак, кошти, які перераховані на інвестиційний рахунок нерезидента, відкритий в українському банку, можуть бути використані для  поповнення від імені нерезидента та за його дорученням для поповнення статутного капіталу ТОВ “Б”.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202418
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202450
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202424
  • Чи повинні релігійні організації подавати декларацію з плати за землю за 2024 рік?
    Релігійна організація має пільгу з податку на землю згідно з пп. 283.1.7 ПКУ. В минулому році декларацію подавали, хоча податок не сплачували, в довіднику пільг був відповідний код – 18010505. Але в останньому довіднику пільг такого коду вже немає. Як складати декларацію у 2024 році?
    07.03.202459
  • Чи сплачувати податок з доходів нерезидентів з вартості послуг зберігання інформації?
    ТОВ сплачує за послуги зберігання інформації нерезиденту, юрособі з Німеччини. Чи потрібно заповнювати додаток ПН? Якщо, так, чи правильно сплачену суму за послуги показати в рядку 17 "Інші доходи"? Чи потрібно отримати якісь документи від постачальника-нерезидента, що підтверджують його податковий статус, якщо з Німеччиною є Конвенція для запобігання подвійного оподаткування?
    07.03.2024190