• Посилання скопійовано

Оподаткування послуг перевезення, наданих працівникам

Підприємство замовило сторонньому перевізнику перевезення працівників (50 чоловік) одного із своїх підрозділів, з метою евакуації (внаслідок збройної агресії Росії) в безпечне місце. Вартість перевезення склала 80 000 грн. Чи отримали працівники оподатковуваний дохід? Чи може це бути нецільовою благодійною допомогою?

Інший оподатковуваний дохід

Особливості оподаткування вартості послуг перевезення, які підприємство надає своїм працівникам, ми детально розглядали тут.

Вартість такого перевезення для працівників є іншим доходом, який підлягає оподаткуванню ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%). Причому оскільки дохід надається у негрошовій формі, для утримання ПДФО базу оподаткування слід визначати з урахуванням «натурального» коефіцієнта з пп. 164.5 ПКУ. Для утримання ВЗ база оподаткування на «натуральний» коефіцієнт не збільшується, адже це не передбачено ПКУ.

 

Нецільова благодійна допомога

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного пп. 169.4.1 ПКУ (для 2022 року – 3470 грн).

На наш погляд, надання працівникам безоплатних послуг перевезення можна оформити, як надання нецільової благодійної допомоги. Розмір допомоги за даними прикладу для кожного працівника складатиме 1 600 грн (80 000 : 50). Якщо підприємство більше не надавало цим працівникам нецільову благодійну допомогу, то допомога в розмірі вартості перевезення вписуватиметься в неоподатковуваний розмір. Таким чином, вона не оподатковуватиметься ПДФО і ВЗ. В додатку 4ДФ до об’єднаної звітності така допомога відображатиметься за ознакою доходу 169.

 

Чи оподатковуватиметься така допомога ЄСВ?

На наш погляд, ні. Детально це питання розглядалося тут.

Логіка такого погляду наступна. Зазначена допомога не є систематичною, вона викликана надзвичайними подіями (військовою агресією Росії). Тому така допомога має характер разової допомоги, надання якої не передбачено нормативно-правовими актами, колективним договором. Необхідність надання такої допомоги виникла раптово.

Для отримання такої допомоги працівники мають написати заяву на ім’я керівника підприємства. На підставі таких заяв керівник може видати наказ по підприємству. Детальніше про документування – за посиланням вище.

 

ПДВ

Розглядаючи подібне питання тут, ми зазначали, що якщо підприємство замовляє послуги перевезення, а перевізник є платником ПДВ, останній нараховує ПЗ з ПДВ, складає ПН на підприємство, як замовника.

Підприємство платник ПДВ має право відобразити ПК.

Далі підприємство безоплатно надає ці послуги працівникам. Надання таких послуг можна оформити Актом наданих послуг, підписаним зі сторони підприємства керівником і з іншої сторони працівниками, які отримали послуги.

Але якщо надалі ці послуги підприємство безоплатно надає працівникам, воно має нарахувати ПЗ з ПДВ у загальному порядку. Оскільки послуги працівникам надані безоплатно, то виписується ПН на суму 0 грн.

Але згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування не може бути нижче за ціну придбання послуг. Тому підприємство має виписати ще одну ПН – на різницю між договірною ціною наданих працівникам послуг (0 грн) і ціною придбання послуг. Фактично така ПН буде виписана на ціну придбання послуг. У цьому разі ПЗ з ПДВ нараховується в загальному порядку за ставкою 20%.

Варто сказати, що якщо підприємство є платником ПДВ, то воно має нарахувати ПЗ з ПДВ, виписавши дві ПН, навіть якщо послуги перевезення придбавалися без ПДВ.

 

Податок на прибуток

Вартість послуг перевезення списується на витрати, зменшуючи надалі фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкових різниць для такої ситуації ПКУ не передбачає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202446
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202426
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202419
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024507
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430