• Посилання скопійовано

Оподаткування при продажу права вимоги боргу фізособі за ціною нижче придбання

ТОВ 1 придбало право вимоги за кредитним договором іншого ТОВ 2. Право вимоги продається фізособі нижче ціни придбання. Чи виникає у фізособи додаткове благо в сумі знижки? А якщо право вимоги купує ФОП 3 групи?

Чи виникає об’єкт оподаткування ПДФО і ВЗ при продажу ТОВ права вимоги фізособі?

Ні, тому що фізособа купує право вимоги, а не продає, отримуючи дохід. Тому при продажу права вимоги ТОВ не утримує ПДФО і ВЗ, адже дохід у фізособи не виникає.

Єдине – тут може виникати додаткове благо на суму знижки. Якщо воно дійсно виникає, то таке благо потрібно оподатковувати. Але чи виникає таке благо?

 

Чи виникає додаткове благо в разі продажу права вимоги нижче ціни придбання?

До складу оподатковуваного доходу фізособи включається дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді в тому числі суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку. 

Причому згідно з пп. 14.1.71 ПКУ, звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. 

Далі в пп. 14.1.71 ПКУ наведені випадки визначення звичайних цін для окремих ситуацій, серед яких розглядувана нами ситуація не відноситься. Таким чином, в розглядуваній ситуації звичайна ціна визначається за загальним правилом, тобто, звичайною є договірна ціна.

У другому реченні пп. 14.1.71 ПКУ зазначено, що якщо не доведене зворотне, звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Податкова на практиці це трактує таким чином, що звичайна ціна має відповідати ринковій ціні. Але це не так.

Адже в цьому реченні не сказано, що якщо звичайна (по суті – договірна) не відповідає ринковій ціні, то за звичайну потрібно брати ринкову.

Але в будь-якому разі, при визначенні звичайної ціни вона не прирівнюється до ціни придбання права вимоги.

Тому, на наш погляд, сам по собі факт продажу права вимоги нижче ціни придбання не свідчить про продаж такого права нижче звичайної ціни.

З огляду на ці аргументи, підстав для встановлення додаткового блага немає.

Хоча можемо припустити, що податкова при перевірці матиме іншу точку зору. Проте в будь-якому разі вона порівнюватиме договірну ціну права вимоги не з вартістю його придбання, а з ринковою вартістю.

А як визначити ринкову вартість права вимоги – незрозуміло. Адже, скоріш за все, ринку, на якому продають права вимоги і на якому встановлюється ринкова ціна, може не бути.

Хоча на практиці податкова може за основу взяти ставку банківського кредиту і вважати, що якщо право вимоги продане з дисконтом у сумі, яка перевищує ставки такого кредиту, на таку суму перевищення виникає додаткове благо.

По суті в цьому питанні відкривається широке поле для різних тлумачень і зловживань.

Хоча, знову-таки, скажемо, на наш погляд, звичайною ціною є договірна ціна і додаткового блага тут не виникає в принципі.

Але для уникнення можливих непорозумінь з податковою може бути доцільним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Якщо право вимоги купує ФОП групи 3 з метою використання у власній діяльності, немає підстав говорити про наявність додаткового блага. Адже згідно з пп. 2 п. 297.1 ПКУ ПДФО не нараховується стосовно доходів, які отримують ФОП на ЄП в результаті господарської діяльності.

Крім цього, дохід може виникнути у майбутньому, коли фізособа отримає за правом вимоги суму більшу, ніж вона заплатила за це право. Подібну ситуацію ми розглядали тут. Фізособа отримала право вимоги безкоштовно, і відповідно, матиме дохід у той момент, коли отримає кошти за таким правом.

 ***

Читайте також: Додаткове благо – оподатковуємо і відображаємо в формі №1ДФ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202417
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024299
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202460
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202430