• Посилання скопійовано

Продаж земельної ділянки в податковому обліку ФОПа на загальній системі

ФОП на загальній системі оподаткування продав земельну ділянку. Дохід визначений як сума коштів, що надійшла на рахунок як оплата за земділянку. Чи можна віднести до витрат ФОПа балансову вартість даної земельної ділянки?

До доходів ФОПа на загальній системі оподаткування належать доходи, отримані від провадження господарської діяльності (пп. 177.1 ПКУ).

Причому об’єктом оподаткування є чистий дохід – різниця між оподатковуваним доходом (виручкою) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю (пп. 177.2 ПКУ).

Чи може продаж земельної ділянки відноситися до господарської діяльності – питання дискусійне.

Відповідно до пп. 14.1.36 ПКУгосподарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Якщо одним з видів господарської діяльності ФОП є діяльність з продажу земельних ділянок, то така діяльність по суті є торгівлею ділянками. Очевидно, в такому разі ФОП включає виручку від продажу ділянки до складу доходу, який  може зменшити на собівартість ділянки (яка є в цьому випадку товаром), згідно з пп. 177.4.1 ПКУ, де прямо сказано про такий вид витрат, як вартість товарів.

Але такий специфічний вид господарської діяльності малоймовірний. Скоріш за все, ФОП займається іншою діяльністю, для провадження якої він міг придбати ділянку, або ж використовував ділянку, набуту у власність ще до реєстрації ФОП. Тому на ділі податкова може поставити під сумнів можливість оподатковувати операцію продажу ділянки в рамках підприємницької діяльності.

Порядок оподаткування операцій з продажу фізособами нерухомого майна, включаючи земельні ділянки, встановлено ст. 172 ПКУ. Тому, якщо ФОП продає ділянку, він має оподатковувати операції продажу згідно з нормами цієї статті.

Тут варто сказати, що такого суб’єкта права приватної власності як ФОП, ЦКУ не встановлює. Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи (див. ч. 1 ст. 325 ЦКУ). Тому продавати земельну ділянку може тільки фізична особа, а не ФОП. Тобто, договір продажу має укладатися продавцем фізособою, а не ФОПом.

Аналогічне консультує і податкова (див., наприклад, тут).

Те саме у відповіді на запитання в підкатегорії 107.01.03, ЗІР, якщо ФОП перебуває на ЄП: «Чи включається до доходу ФОП платника ЄП сума коштів отримана від продажу нерухомого майна, яке оформлене і належить на праві власності ФО?».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202452
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202431
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202419
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024536
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430