• Посилання скопійовано

Придбання трактора у фізособи без проведення оцінки: оподаткування

ТОВ (платник податків на загальних підставах) для своєї господарської діяльності купує у фізичної особи трактор колісний, офіційна професійна оцінка рухомого майна не проводилась. За якою ставкою (18% чи 5%) ТОВ повинно утримати ПДФО при розрахунках з фізичною особою?

Відповідно до пп. 173.3 ПКУ у разі, якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пп. 173.1 або 173.2 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Відповдіно до пп. 173.1 ПКУ дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.

А дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Тобто норма пп.173.1 ПКУ при продажу легкового авто, мотоцикла чи мопеда дозволяє обирати для визначення мінімальної межі оподаткованої вартості майна: або середньоринкова вартість легкового авто/мотоцикла/мопеда, або оціночна вартість такого майна. Якщо ж мова про продаж іншого рухомого майна – тобто не легкового авто/мотоцикла/мопеда, наприклад, трактору, як сказано у питанні, то слід мати оціночну вартість такого рухомого майна.

Так, щодо обов’язкової оцінки майна для цілей пп. 173.1 ПКУ податківці мають таку позицію (згідно з листами ДПС і роз’ясненнями у "ЗІР"): правила ст. 173 ПКУ та ставка ПДФО 5% застосовуються за наявності:

  • оцінки майна, проведеної відповідно до Закону  №2658;
  • нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.

Якщо вищезазначені умови не виконуються, то податківці наполягають на тому, що доходи від продажу рухомого майна оподатковуються не за правилами ст. 173 ПКУ, а як інші доходи відповідно до пп. 164.2.20 ПКУ за ставкою 18% (див. лист ДПС від 01.06.2017 р. № 441/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, лист ДПС від 03.02.2016 р. № 1131/П/99-99-17-03-03-14, лист ДПС від 10.11.2016 р. №24277/6/99-99-13-02-03-15).

Отже, дохід фізособи від продажу трактору без наявності оцінки такого ТЗ та нотаріального посвідчення договору оподатковується ПДФО за ставкою 18% на підставі пп. 164.2.20 ПКУ та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір сплачуються одночасно з виплатою дходу фізособі і за рахунок такого доходу (пп. 168.1 ПКУ).

При цьому ТОВ є податковим агентом при виплаті доходу фізособі. У формі №1ДФ такий дохід відображається з ознакою "127".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202410
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202412
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202418
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024313
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430