• Посилання скопійовано

Податок на нерухоме майно — власник фізособа

Чи є платником податку на нерухоме майно (резервуар) фізособа?

Згідно ст. 325 ЦКУ суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, в тому числі і нерухомого майна комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. 

Тож якщо фізособа є власником нерухомості, має документи, що підтверджують право власності, відповідно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься така інформація, особа є платником податку на нерухомість згідно пп. 266.1.1 ПКУ. У ст. 5 Закону № 1952 сказано, що інформація про речові права на об’єкти нерухомого майна міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Мін’юст подає ДПС інформацію про об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичних осіб із зазначенням прізвища, імені та по батькові фізичної особи, реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку у паспорті) адреси і типу нерухомого майна, його реєстраційного номера, загальної та житлової площі нерухомого майна, виду спільної власності (у разі, коли таке майно належить на праві спільної власності), розміру частки у праві спільної власності (у разі, коли таке майно належить на праві спільної часткової власності), підстави виникнення права власності і дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2012 р. № 476).

Отримати відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно можна в кабінеті електронних сервісів https://kap.minjust.gov.ua/services/rrpinstruction.

Тож платником податку на нерухоме майно є фізособи - власники нерухомості. Підприємці, які є власниками нерухомості сплачують податок за нормами, передбаченими для фізичних осіб. Порядок обчислення суми податку наводиться у п. 266.7 ПКУ.

Насамперед слід здійснити аналіз класифікації об’єктів нерухомості, якими володіє особа. Об’єкти нежитлової нерухомості, це будівлі, приміщення, що не віднесені до житлового фонду. Перелік таких об’єктів наводиться у пп. 14.1.129-1 ПКУ. Типи об’єктів нерухомості визначаються на підставі оригіналів документів, що підтверджують право власності на такі об’єкти. Коди визначаються відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстандарту від 17.08.2000 р. № 507. Резервуари, силоси та склади — код типу 1252. Якщо у правовстановлюючих документах така інформація відсутня рекомендуємо звернутись до експерта, який у своєму висновку підтвердить на основі Класифікатора тип нерухомості. 

Фізичні особи у 2020 році сплачують податок на нерухоме майно за базовий податковий період - 2019 рік із застосуванням минулорічних ставок і пільг. 

Відповідно до пп. 266.5.1 ПКУ ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішеннями місцевих адміністрацій, залежно від місця розташування (зональності) та типів об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 % розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування. МЗП на 01.01.2019 р. - 4 173,00 грн. Тож граничний розмір ставок за звітний 2019 рік, не повинен перевищувати 62,60 грн. за 1 кв.м бази оподаткування. 

Для фізичних осіб в Електронному кабінеті ДПС є онлайн доступ до сформованих ППР щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно. 

Фізичні особи також мають можливість перегляду в режимі «ЕК для громадян» приватної частини Електронного кабінету даних щодо об’єктів рухомого та нерухомого майна, які є об’єктами оподаткування відомості про які отримані з реєстрів інших державних органів та стосовно яких сформовані ППР.

Також в Електронному кабінеті за допомогою сервісу «Стан розрахунків з бюджетом» фізичні особи можуть сплатити податки, збори, платежі та перевірити розрахунки сум податкових зобов’язань по таким податкам (додатково див https://news.dtkt.ua/taxation/common/59683).

Зверніть увагу, згідно пп. 266.4.2 ПКУ місцеві адміністрації встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (додатково див https://dniprorada.gov.ua/uk/page/miscevi-podatki-i-zbori де розміщено інформацію про місцеві податки м. Дніпро). Проте для фізосіб є певні особливості:

1) пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів;

2) пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об’єктом оподаткування;

3) пільги з податку для фізичних осіб не застосовуються до: об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності) (пп. 266.4.3 ПКУ). 

Ставки податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на 2019 рік Дніпропетровська область фізособа може переглянути за посиланням:

http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/stavki-mistsevih-podatkiv-ta-zboriv/dnipropetrovska-oblast/dlya-fizichnih-osib/ 

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (пп. 266.7.1 ПКУ). До 1 липня року, що настає за звітним періодом (роком), за умовами запитання до 01.07.2020 р., за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) фізособи, податкові органи надсилають ППР, з платіжними реквізитами, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.7.2 ПКУ). Фізособа має право звернутися з письмовою заявою до ДПС за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об’єктів нерухомості, розміру, розміру ставки податку та нарахованої суми тощо.У разі виявлення розбіжностей між даними ДПС та даними, підтвердженими фізособою на підставі оригіналів документів на право власності, податкова може провести перерахунок суми податку і надіслати нове ППР.

Податок сплачується за місцем розташування об’єкта (пп. 266.9.1 ПКУ).

Сплатити нараховану суму податку за звітний рік фізособі потрібно протягом 60 днів з дня вручення ППР (пп. 266.10.1 ПКУ).

Зверніть увагу, у разі якщо ДПС не надіслано ППР у строки, встановлені пп. 266.7.2 ПКУ (до 1 липня року наступного за звітним) фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання (пп. 266.10.2 ПКУ). Проте слід зауважити, що ця нома ПКУ не звільняє власника нерухомості від сплати податку. 

За п. 38.6 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до ст. 266 Кодексу у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об’єднаних сил (ООС). Постановою ВРУ від 17.03.2015 р. № 254 визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202417
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024298
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202429
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202460
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202430