• Посилання скопійовано

Наслідки використання ФОП – «єдинником» власного майна в госпдіяльності

Чи повинен ФОП – платник ЄП ІІІ групи та неплатник ПДВ підтверджувати факт придбання рухомого майна (основних засобів)? Чи може ФОП використовувати будь-яке власне майно у підприємницькій діяльності?

Для ФОП, які перебувають на ІІІ групі, розрахунок ЄП здійснюється виходячи із сум отриманого доходу. Такий дохід визначається згідно із ст. 292 ПКУ. При цьому витрати такого ФОП не зменшують об’єкт оподаткування.

Тобто факт придбання рухомого чи нерухомого майна ФОПом не зменшує базу оподаткування та не впливає на розрахунок єдиного податку.

Більш того, у Книзі обліку доходів платник ЄП ІІІ групи зі ставкою 5% не відображає витрат (див. Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками ПДВ, затверджений наказом Мінфіну №579).

І згідно зі ст. 320 ЦКУ фізособа — підприємець має право використовувати своє майно у господарській діяльності (крім випадків, встановлених законом).

Але якщо майно, яке належить ФОП, використовується ним у у межах підприємницької діяльності, то повинні бути документи, які підтверджують його придбання.

Якщо у підприємця не буде цих документів, податківці можуть стверджувати, що ФОП отримав таке майно безоплатно. А безоплатно отримане майно є складовою оподаткованого ЄП доходу (п. 292.3 ПКУ).

Звичайно, підприємець може посперечатися, спираючись на те, що ані ПКУ, ані Порядок №579 не вимагають від нього ведення обліку витрат, а отже, і наявності документів, які підтверджують такі витрати. А ще спираючись на те, що безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку. Отже, якщо немає таких договорів та доказів їх укладання, то про оподаткований дохід говорити не можна.

Можливо, податківці з цим погодяться, якщо ж ні, тоді прийдеться відстоювати свої права у суді. Але і суду доведеться надати докази того, що це майно було саме придбаним, а не отриманим безоплатно.

Ще слід звернути увагу, що  у разі, якщо у ФОП є наймані працівники, які будуть використовувати власне майно підприємця в його господарській діяльності,  то варто скласти відповідний наказ/розпорядження, у якому зафіксувати цей факт (тобто вказати, яке саме майно та як саме воно буде використовуватися).

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    Сьогодні 16:179
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    Сьогодні 14:5612
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202418
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024313
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430