• Посилання скопійовано

Підприємець - «єдинник» надав послуги підприємству - неплатнику ЄП: які наслідки?

Підприємець на ІІ групі ЄП (держреєстрація - 02.2018 р., зареєстрований «єдинником» з 01.03.2018 р. відповідно до пп. 298.1.2 ПКУ) надав послуги підприємству - неплатнику ЄП. Які наслідки? Як відобразити доходи в Декларації з ЄП?

Згідно з п. 291.4 ПКУ однією з умов перебування фізосіб - підприємців на II групі платників єдиного податку є здійснення госпдіяльності з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню.

Тобто надання послуг іншим особам, зокрема, підприємствам - неплатникам єдиного податку, призводить до порушення умов перебування на ІІ групі платника ЄП.

Такий платник ЄП повинен перейти на загальну систему оподаткування відповідно до пп. 9 пп. 298.2.3 ПКУ, який вимагає перейти на загальну систему у разі здійснення платниками ЄП ІІ групи діяльності, яка не передбачена у пп. 1 або 2 п. 291.4 ПКУ, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

У випадку, якщо порушення було здійснено в березні 2018 р., то перейти на загальну систему такий суб’єкт господарювання повинен був ще з 1 квітня 2018 р.

Зробити це він повинен шляхом подання заяви до контролюючого органу про відмову від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 днів до початку нового календарного кварталу – принаймні так вимагає пп. 298.2.1 ПКУ. Як бути в тому випадку, коли порушення сталося пізніше ніж 10 днів до початку нового кварталу, норми ПКУ не говорять.

Якщо фізична особа-підприємець не виконала перелічені вимоги та вчасно не перейшла на сплату інших податків і зборів, то анулювання реєстрації платника єдиного податку другої групи проводиться за рішенням контролюючого органу на підставі акта перевірки з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено таке порушення (п. 299.11 ПКУ). В результаті всі доходи, отримані після дати анулювання реєстрації платника єдиного податку, оподатковуватимуться на загальних підставах.

Однак, в такому випадку, підприємець повинен мати і право на витрати як платник податків на загальній системі оподаткування на підставі ст. 177 ПКУ. Але нормами ПКУ  чітко не встановлено таке право у разі примусового переведення ФОП на загальну систему, тож як до цього поставляться податківці, невідомо.

Окрім цього, є й ще один неприємний наслідок для такого суб’єкта господарювання.

Дохід від надання таких послуг ФОПом підлягає оподаткуванню за ставкою 15%. Така вимога передбачена пп. 5 п. 293.4 ПКУ. У декларації з ЄП сума такого доходу відображається у рядку 04 «Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15 відсотків».

Відповідно до пп. 296.5.1 ПКУ платники ЄП другої групи подають податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, зокрема, у разі відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ. Тобто відзвітуватись по ЄП він повинен був за І квартал 2018 р. – якщо порушив умови перебування у другій групі ЄП в березні 2018 р., і за ІІ квартал – якщо порушення сталося в квітні чи травні 2018 р.

При цьому у податковій декларації окремо відображаються обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку першої та другої груп, обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків, обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, обраною згідно з умовами, визначеними цієї главою, авансові внески, встановлені п. 295.1 ПКУ.

Подання податкової декларації у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє таких платників від обов'язку подання податкової декларації у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202417
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024292
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202429
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202459
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202430