• Посилання скопійовано

Орендні послуги за цінами, нижчими за ринкові: які наслідки?

Підприємство надає іншому підприємству в оренду приміщення за ціною, нижчою за ринкову. Орендар та орендодавець є "загальносистемниками" та платниками ПДВ. Які наслідки можуть виникнути у орендаря та орендодавця?

Статтею 762 ЦКУ встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що вартість послуг встановлюється виходячи з договірних стосунків учасників операції, а не з ринкової вартості таких послуг.

За п. 9 П(С)БО 14, належна  за користування об'єктом операційної оренди плата визнається    витратами    згідно  з   П(С)БО 16  на прямолінійній основі  протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов'язаних із використанням об'єкта операційної оренди. При цьому застосовувати потрібно п. 5-9 П(С)БО 16.  

За п. 16 П(С)БО 14, дохід  від  операційної  оренди  визнається орендодавцем іншим операційним доходом  відповідного  звітного  періоду  на  прямолінійній основі протягом   строку  оренди  або  з  урахуванням  способу  одержання економічних  вигод, пов'язаних з використанням об'єкта операційної оренди. 

Як бачимо, про жодні звичайні або справедливі ціни при цьому не йдеться. Орендар визнає витрати, а орендодавець доходи, виходячи з орендної плати, встановленої договором. 

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є податок визначений на підставі фінансового результату на підставі П(С)БО або МСФЗ. Платники податку на прибуток з річним доходом менше 20 млн грн мають право не коригувати об’єкт оподаткування на податкові різниці. Для платників податку на прибуток з доходом більше 20 млн грн коригування є обов’язковим. 

Жодного застосування звичайних цін, у разі надання майна в оренду одним платником податку на прибуток іншому, розділом ІІІ ПКУ не передбачено.

Отже, коригувань фінрезультату обох сторін договору оренду внаслідок низької орендної плати не буде. 

Що ж стосується ПДВ, то слід відмітити, що податківці прирівнюють орендну плату до плати за послуги. 

Зверніть увагу:  база оподаткування ПДВ особою, яка не продає послуги, придбані в інших, а надає їх сама (у відносинах найму - коли мова йде про оренду, а не про суборенду), визначається виходячи з договірної вартості послуг, але не нижче звичайних цін! Про це податківці нагадують тут>>> 

За пп. 14.1.71 ПКУ, звичайною ціною вважається ціна послуг, визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. 

Тобто, сам пп. 14.1.71 ПКУ не вимагає від платників ПДВ доведення відповідності договірної ціни ринковим цінам. 

Якщо орендодавець розуміє, що орендна плата не відповідає ринковим цінам, треба зробити дві речі:

  • з’ясувати розмір таких ринкових цін;
  • визначити ПЗ з ПДВ, ґрунтуючись на розмірі таких ринкових цін. 

На дату виникнення ПЗ з ПДВ орендодавець складає дві ПН: 

  • одну, яка видається покупцю, — виходячи з договірної вартості товару, 
  • другу, яка покупцю не надається, — на різницю між звичайною ціною та договірною вартістю з типом причини «15». 

Податкова накладна типу «15» має свої особливості складання. У полях податкової накладної «Покупець» та «Індивідуальний податковий номер покупця» зазначаються реквізити особи – продавця, що складає таку податкову накладну.

У графі  «Номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця)» зазначається: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»