• Посилання скопійовано

Відсотки за позикою слід нараховувати своєчасно

У договорі позики від нерезидента (2014 р.) позичальник зобов'язаний сплатити відсотки в строк повернення позики - у 2023 р. За умовами договору відсотки нараховуються щомісяця до моменту остаточного погашення позики. Чи повинен позичальник щомісяця нараховувати відсотки? Які наслідки у випадку ненарахування відсотків з 2014 р. і як це можна виправити?

Бухоблік

Відповідно до п. 7 П(С)БО 16 витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, у якому вони були здійснені. Позика може використовуватися для різних цілей діяльності підприємства, тож зазвичай витрати на сплату відсотків за позиками неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду.

Дата здійснення витрат на сплату відсотків визначається за датою їх нарахування, тобто за датою визнання зобов’язання за сплатою відсотків. За умовами договору відсотки за користування позикою нараховуються щомісяця, тож, відповідно, щомісяця потрібно визнавати витрати на сплату відсотків за користування позикою.

Щомісяця потрібно робити бухгалтерські записи Дт 951 Кт 684, з подальшим закриттям сурахунку 951 на рахунок 79 "Фінансові результати".

Якщо цього не робилося протягом 2014, 2015, 2016, 2017 рр., підприємство повинно виправити цю помилку відповідно до п. 4 П(С)БО 6: «виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)».

Коригуючі записи будуть такими:

  • Дт 441 (442) Кт 684 – на всю суму відсотків, що підлягають нарахуванню за 2014, 2015, 2016, 2017 рр.

Відсотки, що підлягають нарахуванню за 2018 р., відображаються вже за звичайними правилами: щомісячно Дт 951 Кт 684, з подальшим закриттям сурахунку 951 на рахунок 79 "Фінансові результати".

 

Податок на прибуток

Питання щодо виправлення декларації з податку на прибуток вирішується з урахуванням строків давності відповідно до ст. 102 ПКУ. Відповідно до п. 50.1 ПКУ у разі, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п. 102.1 ПКУ строк давності для виправлення помилок настає  по закінченні 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації,  а якщо така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання. З урахуванням цього, срок давності для виправлення декларації з податку на прибуток за 2014 р. вже закінчився, якщо вона були подана без порушення встановлених строків.

Отже, підприємство зобов’язане виправити показники декларацій з податку на прибуток за 2015, 2016 та за 2017 р., зменшивши об’єкт оподаткування на суму нарахованих відсотків за ці роки. При цьому штрафні санкції відповідно до п. 50.1 ПКУ не застосовуються, оскільки немає заниження податкового зобов’язання з податку на прибуток.

При цьому, якщо підприємство застосовує коригування фінрезультату до оподаткування, йому потрібно врахувати норми п. 140.1 ПКУ.

Про це коригування ми писали тут:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202483
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024946
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428